Rozwój dziecka. Etapy rozwoju dziecka - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Rozwój dziecka

rozwój dziecka

Podstawowe etapy rozwoju dziecka dzielą się na noworodka, niemowlę oraz dziecko. W tym czasie ma miejsce codzienna nauka nowych umiejętności i nieustający rozwój – szczególnie w dwóch pierwszych fazach. Warto zdawać sobie sprawę, że każde dziecko jest inne, jednak w razie niepokojących opóźnień najlepiej poradzić się lekarza.

Rozwój dziecka – etapy rozwoju:

Noworodek – okres od porodu do 28. dnia życia

To wtedy następuje wzmożony rozwój i przystosowanie organizmu do życia poza ciałem matki. Maluch może wykonywać wiele energicznych ruchów – wyginać się, machać nóżkami, kopać, prężyć. Co więcej, powinien umieć już skupić wzrok na twarzy osoby, która znajduje się blisko niego czy podnieść na kilka sekund główkę. Noworodek śpi ok. 20 godzin na dobę – w tym czasie rozwija się jego układ nerwowy. Potrzebuje również bardzo dużo czułości i spokoju, ale i swobody, by machać rączkami i nóżkami.

Niemowlę – okres od 1. miesiąca do 1. roku życia

W tym czasie niemowlę gwałtownie rozwija się na trzech płaszczyznach: fizycznej, psychicznej oraz umysłowej. Od ok. 2-3 miesiąca życia rozpoczyna głużenie (pierwsze nieartykułowane dźwięki), uśmiecha się coraz bardziej świadomie, wysoko unosi główkę i rozgląda się na boki.

Gaworzyć zaczyna ok. 6. miesiąca życia, uczy się wtedy siedzieć, używa dwóch rączek. Pierwsze zęby pojawiają się zwykle ok. 7. miesiąca. Później niemowlę wydaje dźwięki sylabowe, reaguje na swoje imię i potrafi skojarzyć nazwy z przedmiotami. Na początku niemowlę śpi bardzo długo (do 20 godzin na dobę), by później stopniowo zmniejszać ten czas (do 12-15 godzin na dobę).

Dziecko – okres od ukończenia 1. do 12. roku życia

Ten etap to codzienne nabywanie nowych umiejętności, dojrzewanie układu nerwowego, nauka i ćwiczenia. Od nauki chodzenia i biegania, przez naukę płynnej mowy i wykonywania codziennych czynności aż po samodzielne podejmowanie niektórych decyzji. Wraz z każdym rokiem dziecko ma nie tylko coraz większe umiejętności, ale również wiedzę i łatwiej mu działać w społeczeństwie i rodzinie.

Zwykle w wieku 2 oraz 5 lat następuje buntdziecko może mieć ataki histerii, płaczu, nie chcieć wykonywać poleceń. 12. rok życia to natomiast moment przełomowy, kiedy dziecko nie chce być traktowane jak wcześniej – dojrzewa, staje się nastolatkiem i najważniejsza jest dla niego samodzielność.

Przeczytaj też: Dlaczego niektóre dzieci wolno rosną i słabo przybierają na wadze?


Podoba Ci się nasz artykuł? Udostępnij go!

Rozwój dziecka
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

23/02/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Badania DNA nie tylko dla ojców
Badania DNA nie tylko dla ojców?

Testy DNA kojarzą nam się przede wszystkim z testami na ojcostwo. Czasem jednak sięgają po nie także kobiety. Nie jest to zaskoczeniem jeśli wykonują je swoim partnerom, aby mieć pewność, że dziecko pochodzi rzeczywiście od...

Zamknij