To jedno badanie może Ci pomóc szybciej zajść w ciążę

szybciej zajść w ciążę

Jeśli wydaje Ci się, że wykonałaś już wszystkie możliwe badania, a nadal nie wiesz dlaczego nie możesz zajść w ciążę, to koniecznie sprawdź, czy przyczyną Waszych niepowodzeń nie jest przypadkiem celiakia. Tak, właśnie celiakia czyli trwała nietolerancja glutenu często stoi na drodze par, które starają się o potomstwo. Jedno proste badanie może dać Ci odpowiedź, której szukałaś przez wiele miesięcy a czasem nawet kilka lat.

Jak to możliwe? Celiakia kojarzona jest zwykle z chorobą dzieci. To błąd. Choroba ta często ujawnia się w wieku dorosłym a nawet u osób starszych. Co więcej jej objawy to nie zawsze tylko biegunka, wzdęcia czy wymioty. U osób dorosłych choroba może powodować np. depresję, przygnębienie, apatię, niedobory witamin, problemy ze skórą czy włosami oraz problemy z płodnością. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Możesz być jedną z 380 000 osób w Polsce, które nie wiedzą, że mają celiakię

Ze względu na te nietypowe objawy oraz małą wiedzę środowiska medycznego na temat samej celiakii szacuje się, że w Polsce żyje blisko 380 000 osób z tą chorobą, które nie mają prawidłowo postawionej diagnozy i tym samym nie mają szans na skuteczne leczenie. Najważniejsze w tym przypadku jest to, że sama celiakia nie przekreśla szans na dziecko. Możesz je bardzo szybko zwiększyć wdrażając odpowiednią dietę. Zanim jednak to zrobisz powinna paść odpowiednia diagnoza.

Najgorszą rzeczą jaką można zrobić to przejść na dietę bezglutenową na próbę. Po pierwsze uniemożliwiasz sobie w ten sposób postawienie prawidłowej diagnozy, a po drugie jeśli faktycznie masz celiakię przynajmniej w początkowej fazie leczenia powinnaś również zrezygnować z innych drażniących jelita pokarmów jak np. wszystkie produkty zawierające laktozę oraz uzupełnić niedobory makro i mikro składników.

Dlatego taką dietę najlepiej opracować wraz ze specjalistą. Wtedy powrót do płodności będzie najszybszy.

W jaki sposób celiakia wpływa na Twoją płodność?

Wiele osób nie wie, że jelita odgrywają kluczową rolę jeśli chodzi o funkcjonowanie całego organizmu. To przecież tutaj trafia każdy zjedzony przez Ciebie pokarm i stąd transportowany jest do wszystkich istotnych organów. Jeśli w jelicie dzieje się coś niepokojącego np. stan zapalny cierpi na tym cały organizm.

Celiakia to podstępna choroba, która niszczy kosmki jelitowe. Kosmki jelitowe to takie małe wypustki, które zwiększają powierzchnię chłonną jelita. Dzięki nim nasz organizm może czerpać z pożywienia to, co dla niego ważne. Kiedy kosmki jelitowe ulegają zanikowi ilość potrzebnych do życia substancji maleje. Bardzo szybko dochodzi więc do wyniszczenia całego organizmu. Innymi słowy głodzimy swoje narządy chociaż cały czas jemy.

Niedobory składników odżywczych powodują, że stajemy się słabsi, obniża się nasza płodność, a organizm nie ma sił, żeby utrzymać ciąże więc dochodzi często do poronień. Co więcej okazuje się, że dzieci kobiet, które nie wiedziały, że mają celiakię są mniejsze, często rodzą się przed terminem i są po prostu słabsze. Wystarczy tak naprawdę wykonać jedno proste badanie genetyczne, żeby dać swojemu dziecku szansę na lepszy „start”.

Przeczytaj więcej: Jak celiakia wpływa na ciążę?

Jak się leczy niepłodność spowodowaną celiakią?

Jedynym sposobem leczenia jest w tym wypadku odpowiednia dieta. Wydaje się to bardzo proste i wiele kobiet, które dowiedziały się, że przyczyną problemów z zajściem w ciąże jest właśnie nietolerancja glutenu nie może uwierzyć, że tak łatwo są w stanie im zażegnać. Co prawda dieta stosowana przez osoby chore na celiakię nie należy do najprostszych, ale tysiące osób z powodzeniem ją stosuje, a produkty bezglutenowe są coraz bardziej dostępne.

Jak i gdzie się przebadać?

Najlepszym, najszybszym i jak się okazuje najtańszym sposobem, żeby dowiedzieć się, czy to właśnie celiakia jest przyczyną Twojej niepłodności jest test genetyczny. Proste badanie wykonywane z wymazu z policzka (potocznie „śliny”). Taką próbkę można pobrać samodzielnie w domu i dostarczyć do laboratorium. Istnieją też badania serologiczne z krwi. Nie zawsze jednak dają one jednoznaczną odpowiedź ponieważ istnieje wiele czynników, które mogą zafałszować wynik. Tymczasem test genetyczny jest pewny ponieważ celiakia jest chorobą genetyczną. Oznacza to, że aby mogła wystąpić potrzebne są pewne geny (DQ2 i DQ8). Badanie warto również uzupełnić konsultacją dietetyczną.

Macie swoje doświadczenia związane z tą chorobą? Podzielcie się nimi z nami w komentarzach!

Zobacz też: 11 sposobów na płodność, których nie znałaś

Magdalena Kornacka, dietetyk:

Jedynym sposobem leczenia celiakii jest rygorystyczne przestrzeganie diety bezglutenowej. A jej właściwe stosowanie zapewnia dobry stan zdrowia zarówno fizyczny jak i psychiczny oraz powoduje ustąpienie objawów klinicznych celiakii, cofnięcie zmian, które zaszły w jelicie cienkim (odbudowę kosmków jelitowych).

Poprawę można obserwować zwykle po kilku tygodniach stosowania diety bezglutenowej, jednak odbudowa kosmków jelitowych może nastąpić nawet w okresie do 2 lat od momentu diagnozy i wprowadzenia diety. W początkowym okresie leczenia dietetycznego należy zwrócić szczególną uwagę na niedobory związane z wcześniejszym upośledzonym wchłanianiem składników odżywczych, witamin i składników mineralnych.

Ponadto osoby, u których objawem celiakii były silne zaburzenia wchłaniania (np. w postaci biegunek) mogą wymagać w początkowym okresie leczenia dodatkowego stosowania diety lekkostrawnej, o niskiej zwartości laktozy lub nawet bezlaktozowej. W wyjątkowych przypadkach, kiedy stosowanie diety bezglutenowej jest nieskuteczne, chory (oprócz leczenia dietetycznego) otrzymuje glikokortykosteroidy lub środki immunosupresyjne (leki, które hamują lub zapobiegają aktywności układu immunologicznego).

Źródło:  Barbara Aleksandra Cichańska CELIAKIA  DIETA BEZGLUTENOWA NIEZBĘDNE INFORMACJE I PORADY 

Oceń

Data publikacji: 03/02/2017, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *