Już na etapie przygotowywania się do ciąży musimy być gotowi na pewne koszty. Niektórych z nich da się uniknąć, ale niestety nie wszystko uda nam się otrzymać nieodpłatnie. Musimy być na to przygotowani. Sprawdź, jakie są koszty związane z przygotowaniem do ciąży!
Spis treści:
Planowanie ciąży powinno zacząć się od wizyty u ginekologa, który przeprowadzi niezbędne badania i udzieli ważnych informacji na temat ciąży. Warto wiedzieć, że taka konsultacja nie zawsze wiąże się z opłatami – dzięki refundacji NFZ można skorzystać z niej bezpłatnie.
Niektóre kobiety decydują się na wizytę u ginekologa w ramach prywatnej opieki zdrowotnej. W takim przypadku cena za konsultację może się różnić w zależności od lokalizacji i placówki. Zwykle wynosi ona od 100 do 400 zł. Należy jednak pamiętać, że dodatkowe badania ginekologiczne wykonane podczas wizyty mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami.
Zobacz również: Ciąża w wieku 37 lat – co trzeba wiedzieć?
Na etapie przygotowywania się do ciąży musimy skontrolować swój stan zdrowia. W tym celu należy wykonać kilka badań. Ich ceny wyglądają następująco:
Wiele z tych badań wykonać możemy bez opłat, jeśli lekarz wystawi nam odpowiednie skierowanie. Będzie to możliwe także w trakcie ciąży, kiedy będziemy musiały przeprowadzić je ponownie. Nie dotyczy to jednak wszystkich badań ciążowych. Diagnostyka prenatalna nie podlega refundacji, jeśli nie spełniamy dość surowych kryteriów Programu Badań Prenatalnych.
Przygotowując się do ciąży, warto zadbać o odpowiednie suplementy. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne sugeruje, aby w diecie znalazły się kwas foliowy, kwasy tłuszczowe DHA, jod oraz witamina D. Te składniki są dostępne w specjalnych preparatach przeznaczonych dla kobiet w ciąży, których koszt wynosi zazwyczaj od 25 do 65 zł.
Data publikacji: 10/08/2024, Data aktualizacji: 12/08/2024
Dodaj komentarz