Niestety nie zawsze decyzja o rodzicielstwie należy do tych prostych i przyjemnych. Niektóre pary obawiają się, że przekażą dziecku niebezpieczne wady genetyczne, przez które maluch urodzi się chory. Nie zawsze jednak może być to przeszkoda. Jak sprawdzić, czy może tak być w naszym przypadku? Poprzez badanie WES Prekoncepcja. Więcej przeczytasz o nim poniżej!
Spis treści:
Każdy z nas połowę swoich genów otrzymał od matki, a połowę od ojca. Zostają one nam przekazane w momencie zapłodnienia poprzez komórkę jajową i plemnik. W przekazanym zestawie genu znajdować mogą się pewne nieprawidłowości zwane mutacjami. W konsekwencji u dziecka rozwinąć może się choroba. Maluch może także zostać nosicielem mutacji i w przyszłości przekazać ją swojemu dziecku.
Zobacz również: Jak badanie WES Prekoncepcja może wspomóc planowanie rodziny?
Każdy z nas chciałby powitać na świecie zdrowe dziecko. Przed rozpoczęciem starań o ciążę warto więc sprawdzić, co ukrywa się w naszych genach. Wykrycie pewnych nieprawidłowości pozwoli lepiej przygotować się do ciąży. Znacznie zwiększy to szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka.
Przykładem badania, które możemy wykonać przed rozpoczęciem starań o dziecko, jest WES Prekoncepcja. Jest to badanie przesiewowe wykonywane w trakcie planowania potomstwa. Sprawdzane są w nim geny pary pod kątem tysięcy różnych chorób. Dzięki temu możemy w pełni świadomie podjąć decyzję o rodzicielstwie.
Zobacz również: Badanie WES w ciąży – czuły i skuteczny test prenatalny
Badanie WES Prekoncepcja to kompleksowy test genetyczny. Sprawdza się w nim aż 23 000 genów. Każdy z nich jest dokładne sprawdzany pod kątem ewentualnych mutacji. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji). W wyniku badania znajdą się informacje o ewentualnych wadach w genach, a także predyspozycjach genetycznych. Możemy więc dowiedzieć się, że jesteśmy narażeni m.in. na zakrzepicę, chorobę nowotworową czy zbyt wysoki poziom cholesterolu.
Badanie WES prekoncepcja jest nieinwazyjne. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka krwi lub wymaz z policzka. Dzięki temu badanie jest proste i bezbolesne. Jeśli przekażemy do analizy wymaz, to możliwe jest nawet jego samodzielne pobranie w domu.
Data publikacji: 24/07/2023, Data aktualizacji: 05/09/2023
Dodaj komentarz