Nie wszystkie kobiety mają taki sam dostęp do badań prenatalnych – różnice między liczbą przebadanych w różnych województwach sięgają nawet kilkudziesięciu procent. Tymczasem badania prenatalne umożliwiają wczesne wykrycie chorób i wad płodu, a przez to mogą uratować zdrowie i życie dziecka.
Pod względem dostępności badań prenatalnych niekwestionowanym liderem jest Śląsk. Z raportu NIK wynika, że w tym regionie w roku 2015 badaniom poddało się około 54% kobiet ciężarnych.
Najmniej, bo jedynie 8%, zrobiło to w województwie lubelskim. W innych regionach Polski odsetek kobiet podanych kontroli waha się w granicach 9-26%. Przez 3 lata zanotowano wzrost liczby wykonanych badań w ciąży, jednak nadal jest dużo mniejsza niż w krajach zachodnich.
Chociaż dane wykazują postęp w porównaniu z latami wcześniejszymi, wciąż niewiele przyszłych mam decyduje się na dodatkowe badania w ciąży. Ma to bez wątpienia związek z liczbą oraz rozmieszczeniem placówek NFZ. W wielu województwach jedynie kilka ośrodków oferuje bezpłatne kontrole, zwykle wyłącznie w największych miastach.
Przykładem może być województwo warmińsko-mazurskie, gdzie darmowe badania wykonać można jedynie w dwóch miejscach. Ograniczony dostęp do placówek zmniejsza szanse na wykonanie kontroli.
Zobacz wypowiedź eksperta: Badania prenatalne. Czy należy się bać?
Obecnie refundowane badania prenatalne obejmują wszystkie kobiety w ciąży po 35. roku życia, ale do darmowej kontroli uprawniają również wskazania zdrowotne. Są nimi: występowanie mutacji chromosomowych (wad genetycznych) u matki, ojca, w ich rodzinach lub w poprzedniej ciąży kobiety oraz nieprawidłowy wynik USG czy badań biochemicznych.
Postuluje się jednak o rozszerzenie darmowych świadczeń na wszystkie przyszłe mamy. Ryzyko wystąpienia wad i chorób płodu rośnie wprawdzie wraz z wiekiem kobiety, jednak żadna grupa nie jest od niego wolna.
Badaniom prenatalnym powinny poddać się wszystkie przyszłe mamy – nawet całkiem zdrowa i młoda kobieta może bowiem urodzić chore dziecko. Diagnostyka prenatalna pozwala wykryć wady płodu (w tym zespół Downa, wady mózgu i innych narządów), a następnie odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie.
W większości przypadków (97%) badania prenatalne nie wykrywają żadnych nieprawidłowości, pozwalają jednak uzyskać spokój i pewność co do zdrowia maluszka. Chociaż wykonanie kontroli bez skierowania nie należy do tanich, diagnostyka może uratować życie noworodka.
Przeczytaj więcej: Badania prenatalne. Dlaczego warto wiedzieć wcześniej?
Data publikacji: 09/06/2016, Data aktualizacji: 31/10/2021
Dodaj komentarz