Prawie co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol! Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Prawie co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol!

Prawie co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol

9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS – choroby zwanej alkoholowym zespołem płodowym. Celem tego święta jest przede wszystkim zwiększenie świadomości kobiet oraz całego społeczeństwa na temat negatywnych skutków picia alkoholu w czasie ciąży oraz jego wpływu na rozwój dziecka. Lekarze biją na alarm – ta używka w ciąży (nawet najmniejsza jej ilość) może nieodwracalnie uszkodzić płód, jego układ nerwowy, serce, wątrobę i inne ważne narządy wewnętrzne, a tym samym doprowadzić do rozwoju FAS. Tymczasem prawie co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol.

Nawet 30% kobiet pije alkohol w ciąży [1]

Wbrew pozorom dzieci z FAS nie rodzą się wyłącznie w rodzinach patologicznych, nadużywających alkoholu i innych używek. Od tego typu napojów nie stronią również kobiety wykształcone, pochodzące z wyższych warstw społecznych i tzw. „dobrych domów”. Ciężarne żyją często w mylnym przeświadczeniu, że lampka wina czy jedno piwo albo drink nie zaszkodzą ich dziecku.

Statystyki są przygnębiające. Wynika z nich, że średnio co trzecia kobieta spodziewająca się dziecka sięga po alkohol. Zdarzają się nawet przypadki matek, które pod wpływem alkoholu trafiają na porodówkę!

Każda przyszła matka powinna mieć świadomość, że wszystko, co robi w czasie ciąży, ma bezpośredni wpływ na płód i jego przyszłe zdrowie. Wypity przez kobietę alkohol przenika przez łożysko wprost do krwiobiegu dziecka, co może spowodować bardzo poważne szkody, głównie w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.

Zobacz też: 6 produktów, których powinnaś unikać w ciąży

Alkoholowy zespół płodowy – objawy

Konsekwencje związane z piciem alkoholu w ciąży mogą być bardzo różne. Wszystko zależeć będzie w tym przypadku od ilości spożywanego alkoholu oraz wieku ciąży. Widząc dziecko dotknięte alkoholowym zespołem płodowym, można zauważyć szereg charakterystycznych cech zewnętrznych dotyczących twarzy oraz reszty ciała. Zaliczają się do nich m.in.:

 • niski wzrost i masa ciała,
 • małogłowie,
 • małe, szeroko rozstawione oczy,
 • opadające powieki,
 • wady wzroku (zez, krótkowzroczność),
 • brak rynienki podnosowej,
 • wąska górna warga,
 • brak czerwieni wargowej,
 • wąskie czoło,
 • krótki, zadarty nos,
 • spłaszczony profil twarzy,
 • duże i nisko osadzone małżowiny uszne.

Dzieci z FAS dużo gorzej od swoich rówieśników radzą sobie w szkole

Maluchy z FAS mają ponadto kłopoty z dostosowaniem się do środowiska, a nawiązywanie kontaktów interpersonalnych sprawia im dużą trudność. Nierzadko reagują agresywnie na otoczenie. Z tego też względu bywają bardzo często wyśmiewane, odtrącane lub wręcz wykorzystywane przez grupę rówieśniczą. Niestety padają również czasem ofiarą przemocy fizycznej i psychicznej.

Bardzo często stwierdza się u nich problemy z zapamiętywaniem, przyswajaniem nowych informacji, czytaniem i liczeniem, kłopoty z koncentracją oraz orientacją w przestrzeni. Część z nich ma też zaburzone poczucie czasu.

Uczniowie z rozpoznanym FAS mają trudności z  przewidywaniem konsekwencji swoich czynów, nie potrafią dostosowywać się do określonych sytuacji ani rozróżniać emocji takich jak smutek, radość czy złość. Niektóre przejawiają  też nadwrażliwość na bodźce słuchowe, wzrokowe i dotykowe.

Dzieci, których matki w czasie ciąży piły alkohol, sporadycznie także narażone są na chorobę – alkoholowy efekt płodowy (FAE). Obawia się on w podobny sposób jak FAS, ma jednak mniejsze nasilenie.

Przeczytaj też: Dieta w ciąży – co jeść, a czego unikać

FAS – choroba której można zapobiec!

poradnik_FASChoć FAS jest chorobą nieuleczalną, to można jej bardzo łatwo uniknąć. Jak to zrobić? Wystarczy na okres ciąży (oraz przed zajściem w ciążę) całkowicie wyeliminować alkohol ze swojego życia. Tylko w ten sposób dziecko będzie miało szanse na prawidłowy rozwój. Drogie przyszłe mamy! Pamiętajcie, że pijąc alkohol w ciąży, świadomie narażacie swoje dzieci na niebezpieczeństwo!


[1] http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C411095%2Cniezbedna-rehabilitacja-dzieci-z-fas-minprzez-nauke-jezykow.html

Natalia Jeziorska


Prawie co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol!
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

09/09/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta...

Zamknij