Prawie co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol!

Prawie co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol

9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS – choroby zwanej alkoholowym zespołem płodowym. Celem tego święta jest przede wszystkim zwiększenie świadomości kobiet oraz całego społeczeństwa na temat negatywnych skutków picia alkoholu w czasie ciąży oraz jego wpływu na rozwój dziecka. Lekarze biją na alarm – ta używka w ciąży (nawet najmniejsza jej ilość) może nieodwracalnie uszkodzić płód, jego układ nerwowy, serce, wątrobę i inne ważne narządy wewnętrzne, a tym samym doprowadzić do rozwoju FAS. Tymczasem prawie co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol.

Nawet 30% kobiet pije alkohol w ciąży [1]

Wbrew pozorom dzieci z FAS nie rodzą się wyłącznie w rodzinach patologicznych, nadużywających alkoholu i innych używek. Od tego typu napojów nie stronią również kobiety wykształcone, pochodzące z wyższych warstw społecznych i tzw. „dobrych domów”. Ciężarne żyją często w mylnym przeświadczeniu, że lampka wina czy jedno piwo albo drink nie zaszkodzą ich dziecku.

Statystyki są przygnębiające. Wynika z nich, że średnio co trzecia kobieta spodziewająca się dziecka sięga po alkohol. Zdarzają się nawet przypadki matek, które pod wpływem alkoholu trafiają na porodówkę!

Każda przyszła matka powinna mieć świadomość, że wszystko, co robi w czasie ciąży, ma bezpośredni wpływ na płód i jego przyszłe zdrowie. Wypity przez kobietę alkohol przenika przez łożysko wprost do krwiobiegu dziecka, co może spowodować bardzo poważne szkody, głównie w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.

Zobacz też: 6 produktów, których powinnaś unikać w ciąży

Alkoholowy zespół płodowy – objawy

Konsekwencje związane z piciem alkoholu w ciąży mogą być bardzo różne. Wszystko zależeć będzie w tym przypadku od ilości spożywanego alkoholu oraz wieku ciąży. Widząc dziecko dotknięte alkoholowym zespołem płodowym, można zauważyć szereg charakterystycznych cech zewnętrznych dotyczących twarzy oraz reszty ciała. Zaliczają się do nich m.in.:

  • niski wzrost i masa ciała,
  • małogłowie,
  • małe, szeroko rozstawione oczy,
  • opadające powieki,
  • wady wzroku (zez, krótkowzroczność),
  • brak rynienki podnosowej,
  • wąska górna warga,
  • brak czerwieni wargowej,
  • wąskie czoło,
  • krótki, zadarty nos,
  • spłaszczony profil twarzy,
  • duże i nisko osadzone małżowiny uszne.

Dzieci z FAS dużo gorzej od swoich rówieśników radzą sobie w szkole

Maluchy z FAS mają ponadto kłopoty z dostosowaniem się do środowiska, a nawiązywanie kontaktów interpersonalnych sprawia im dużą trudność. Nierzadko reagują agresywnie na otoczenie. Z tego też względu bywają bardzo często wyśmiewane, odtrącane lub wręcz wykorzystywane przez grupę rówieśniczą. Niestety padają również czasem ofiarą przemocy fizycznej i psychicznej.

Bardzo często stwierdza się u nich problemy z zapamiętywaniem, przyswajaniem nowych informacji, czytaniem i liczeniem, kłopoty z koncentracją oraz orientacją w przestrzeni. Część z nich ma też zaburzone poczucie czasu.

Uczniowie z rozpoznanym FAS mają trudności z  przewidywaniem konsekwencji swoich czynów, nie potrafią dostosowywać się do określonych sytuacji ani rozróżniać emocji takich jak smutek, radość czy złość. Niektóre przejawiają  też nadwrażliwość na bodźce słuchowe, wzrokowe i dotykowe.

Dzieci, których matki w czasie ciąży piły alkohol, sporadycznie także narażone są na chorobę – alkoholowy efekt płodowy (FAE). Obawia się on w podobny sposób jak FAS, ma jednak mniejsze nasilenie.

Przeczytaj też: Dieta w ciąży – co jeść, a czego unikać

FAS – choroba której można zapobiec!

poradnik_FASChoć FAS jest chorobą nieuleczalną, to można jej bardzo łatwo uniknąć. Jak to zrobić? Wystarczy na okres ciąży (oraz przed zajściem w ciążę) całkowicie wyeliminować alkohol ze swojego życia. Tylko w ten sposób dziecko będzie miało szanse na prawidłowy rozwój. Drogie przyszłe mamy! Pamiętajcie, że pijąc alkohol w ciąży, świadomie narażacie swoje dzieci na niebezpieczeństwo!


[1] http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C411095%2Cniezbedna-rehabilitacja-dzieci-z-fas-minprzez-nauke-jezykow.html

Natalia Jeziorska


Oceń

Data publikacji: 09/09/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *