Dzień Dziecka Utraconego – 15 października

dzień dziecka utraconego

15 października po raz kolejny obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To szczególny okres, kiedy rodzice i bliscy wspominają przedwcześnie zmarłe dzieci, np. w czasie specjalnych spotkań czy mszy. To również czas, w którym dyskusja na temat praw i pomocy po poronieniu jest szczególnie żywa.

Historia święta
Dlaczego święto jest tak ważne?
Prawa rodziców po poronieniu

Historia Dnia Dziecka Utraconego

Dzień Dziecka Utraconego (Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych) w USA i Europie Zachodniej obchodzi się już niemal 30 lat. W 1988 Robyn Bear – kobieta, która poroniła aż 6 razy – zwróciła uwagę na problemy rodziców w jej sytuacji, czyli brak zrozumienia i wsparcia. W Polsce konieczność upamiętnienia Dzieci Utraconych zauważono w 2004 roku, a rok później organizacja Dlaczego rozpoczęła oficjalne obchody tego święta.

15 października ma podwójne znaczenie: po pierwsze, zmarło wtedy jedno z dzieci Robyn, a po drugie – ciąża od początku stycznia trwa właśnie do połowy tego jesiennego miesiąca.

Dzień Dziecka Utraconego – dlaczego jest tak ważny?

To szczególne święto obchodzone jest przez rodziców i bliskich dzieci zmarłych przedwcześnie, dla których jest to moment pamięci i refleksji. Dzień Dziecka Utraconego jest też okazją do zwrócenia uwagi na problemy rodziców w tej sytuacji. Niestety często nie mają oni zapewnionej odpowiedniej pomocy (psychologicznej, praktycznej) i nie znają swoich praw.

Dzień Dziecka Utraconego – warto zwrócić uwagę na prawa rodziców po poronieniu

Wciąż nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że bez względu na moment utraty ciąży mogą skorzystać z przysługujących im praw po poronieniu. Chodzi o prawa do:

• pochowania swojego dziecka;
• rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC);
• przejścia na skrócony urlop macierzyński po poronieniu (56 dni);
• ubiegania się o zasiłek pogrzebowy po poronieniu (4000 złotych).

Zobacz też: 4 prawa kobiet po poronieniu

Trzy ostatnie prawa wymagają odbioru ze szpitala karty martwego urodzenia. Do jej wydania lekarz musi jednak znać płeć dziecka. Co zrobić, jeśli nie może jej określić na podstawie badań organoleptycznych? Wtedy wykorzystuje się genetyczne badanie płci płodu po poronieniu – które można wykonać bez względu na wiek utraconej ciąży.



Oceń

Data publikacji: 11/10/2017, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *