Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Kiedy zazwyczaj zaczyna się poród? Jak poznać, że to już? Przedstawiamy 5 objawów rozpoczynającego się porodu oraz doradzamy, co robić w sytuacji ich wystąpienia.
Spis treści:
Kiedy zaczyna się poród? Objawy w postaci skurczy macicy, które pojawiają się na kilka tygodni przed akcją porodową, mogą wprowadzić w błąd nawet te mamy, które już wcześniej rodziły. Tymczasem to nic innego jak skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa). Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu. Nieregularne, krótkie i niezbyt bolesne skurcze nie mogą wywołać porodu [1].
To, co się dzieje przed porodem, bardzo interesuje przyszłe mamy. Nie dość, że chcą one opanować strach i dobrze się przygotować psychicznie do narodzin to jeszcze, pragną być w pełnej gotowości, kiedy zacznie się poród. I rzeczywiście, istnieje kilka oznak, które zwiastują rozpoczynający się poród. Mowa o:
• obniżeniu brzucha,
• odejściu czopa śluzowego,
• dolegliwościach gastrycznych (a w szczególności rozwolnieniu),
• odejściu wód płodowych,
• skurczach porodowych.
Jedna z oznak rozpoczynającego się porodu jest obniżenie się dna macicy i w rezultacie — brzucha [2]. Wczesna oznaka porodu jest zauważalna na około 3 tygodnie przed rozwiązaniem.
Jak poznać, że zaczyna się poród? Odejście czopa śluzowego, czyli gęstej wydzieliny pochwowej, która w czasie ciąży zatyka szyjkę macicy, to kolejna oznaka zbliżającego się rozwiązania [2]. Do wypadnięcia czopu śluzowego dochodzi zwykle na kilka dni przed porodem, jeśli nie towarzyszą mu inne objawy rozpoczynającego się porodu, to jeszcze nie pora, aby jechać na salę porodową.
Kiedy zazwyczaj zaczyna się poród? Gdy u przyszłej mamy pojawi się rozwolnienie to znak, że to już niedługo [2]. W ten sposób organizm oczyszcza się przed porodem. Biegunka może wynikać również z narastającego stresu kobiety, która podświadomie wie, co ja czeka.
Jak najczęściej zaczyna się poród? Sygnałem do udania się na salę porodową jest odejście wód płodowych [2]. Zwykle objawowi towarzyszą regularne i coraz bardziej intensywne skurcze macicy, zatem przyszła mama nie ma żadnych wątpliwości, że to już.
Dwa pewne objawy rozpoczynającego się porodu, które powinny skłaniać do udania się jak najszybciej na salę porodową to wymienione powyżej odejście wód płodowych oraz silne, regularne, nasilające się i trwające coraz dłużej skurcze porodowe [2].
Przyszła mama zwykle czuje, kiedy zaczyna się poród. Aby upewnić się co do tego, że to już, warto liczyć czas trwania skurczy oraz odstępy pomiędzy kolejnymi seriami. Gdy skurcze pojawiają się regularnie co 5–7 minut, należy udać się do szpitala [2].
Źródła:
1. https://gdzierodzic.info/bazawiedzy/porod-krok-po-kroku/
2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/objawy-zblizajacego-sie-porodu
Data publikacji: 11/07/2022, Data aktualizacji: 18/07/2022
Dodaj komentarz