Pod koniec ciąży każda kobieta wyczekuje porodu. Wiele z nich nie zauważa jednak niektórych jego zwiastunów. Mogą one być bowiem bardzo nietypowe. Porodu nie zwiastują jedynie skurcze i wody płodowe. Jakie mogą być nietypowe objawy porodu? Sprawdź w poniższym artykule!
Spis treści:
Biegunka i nudności to jedne z nietypowych objawów zbliżającego się porodu. W ten sposób organizm oczyszcza jelita. Dzięki temu przygotowuje się do zbliżającego się wysiłku, jakim jest poród.
Wiele przyszłych mam przed porodem doświadcza gniazdowania, zwanego także syndromem wicia gniazda. Objawia się on poprzez nagły przypływ energii, który jest wykorzystywany na intensywne przygotowywanie domu na przybycie nowego członka rodziny. Dla organizmu jest to sposób na mobilizację sił przed porodem.
Przed porodem często nasila się ból w dolnej części pleców. Jest to spowodowane przez zwiększony nacisk na kręgosłup i mięśnie pleców przez obniżenie się ciążowego brzuszka.
Na kilka lub kilkanaście dni przed porodem zaczyna obniżać się dno macicy. W konsekwencji ucisk na przeponę jest znacznie mniejszy. Ciężarna może więc odczuć ulgę w oddychaniu, które w ostatnich tygodniach ciąży mogło być nieco utrudnione.
Przed samym porodem w organizmie kobiety dochodzi do intensywnych zmian hormonalnych. Mogą one prowadzić do zmian nastrojów. Często możesz czuć się przygnębiona. W tym czasie nasilić mogą się także lęki związane z porodem i opieką nad maleństwem.
Przed samym porodem Twój organizm przygotowuje się do bardzo intensywnego wysiłku. Potrzebuje do tego energii, która bierze się z pożywienia. Możesz więc odczuwać potrzebę, aby jeść dużo i często.
Nietypowe objawy porodu nie świadczą o rozpoczęciu akcji porodowej. Nie są więc powodem do wyjazdu do szpitala. Mogą jednak przygotować nas na to, że nasze dziecko pojawi się na świecie w ciągu kilku dni.
Do szpitala udać powinnyśmy się, dopiero gdy zaczniemy odczuwać bolesne, regularne skurcze, które będą pojawiać się co 5 minut. Powodem do jak najszybszego wyjazdu powinno być także odejście wód płodowych w kolorze zielonkawym lub brunatnym.
Data publikacji: 10/08/2024, Data aktualizacji: 12/08/2024
Dodaj komentarz