W naszej kulturze kobiety po porodzie mogą liczyć na płatną lub bezpłatną opiekę zdrowotną, urlop macierzyński, a także wsparcie całej rodziny, w tym przede wszystkim partnera. Jak połóg po porodzie wygląda w innych krajach? Czy świeżo upieczone mamy mogą liczyć na wizyty patronażowe położnej? Podpowiadamy.
Spis treści:
Kobiety po porodzie w USA zwykle nie mają dostępu do płatnego urlopu w pracy. O ile ciężarne są w USA bardzo dobrze traktowane, o tyle dane odnośnie połogu po porodzie są zatrważające – co czwarta Amerykanka powraca do pracy w ciągu 10 dni po porodzie [1], a średni koszt opieki położniczej z własnej kieszeni wynosi nawet 4500 USD [2].
Zobacz również: Połóg – co to jest?
Połóg po porodzie w Meksyku trwa około 30-40 dni, jest to tzw. cuarentena, czyli czas poświęcony wyłącznie karmieniu piersią oraz opiece nad dzieckiem [3]. Podczas akcji porodowej często jest obecna mama ciężarnej, kobieta odgrywa także istotną rolę w okresie połogu – na czas cuarentena wprowadza się do młodych rodziców i pomaga jej w gotowaniu oraz sprzątaniu [4].
Zobacz również: Objawy porodu
W Japonii kobiety po porodzie praktykują tzw. satogaeri shussan – przez pierwszy miesiąc po urodzeniu dziecka mama zajmuje się tylko maluchem. Wszelkie prace domowe, a także zajmowanie się kobietą w połogu należą do obowiązków innych członków rodziny (np. ojca dziecka lub babki) [5]. Ciąża jako stan nie jest objęta państwową służbą zdrowia – mimo licznych dotacji oraz zasiłków posiadanie dziecka jest dość kosztowne.
W Chinach kobietom po porodzie przysługuje 30-dniowy okres odpoczynku z rodziną, tzw. zuo yuezi. W tym czasie należy stosować różne środki ostrożności – dietetyczne, behawioralne, a także związane z higieną. Wskazane jest np. przebywanie w domu, unikanie prac domowych oraz ograniczenie kąpieli i higieny jamy ustnej [6].
W Hiszpanii funkcjonuje tzw. cartilla de embarazo (paszport matki). Kobieta może liczyć na comiesięczne wizyty przedporodowe u położnej środowiskowej, a także 16-tygodniowy urlop macierzyński w czasie połogu po porodzie [7]. Świeżo upieczone mamy mogą również skorzystać z zasiłku po urodzeniu dziecka oraz uczęszczać na różne zajęcia poporodowe.
Najlepsze warunki dla kobiet po porodzie zapewniają kraje skandynawskie. W Norwegii gwarantowane są: długi urlop macierzyński, tania opieka dzienna nad dzieckiem oraz pomoc w powrocie na rynek pracy. W Danii placówki opieki dziennej są łatwo dostępne oraz finansowane przez rząd [8]. Tymczasem Finlandia zapewnia specjalne pakiety położnicze – kobiety wypełnione ponad 60 różnymi niezbędnymi drobiazgami dla dziecka, zarówno ubrankami, jak i artykułami higieny osobistej oraz zabawkami [1]. Urlop macierzyński wynosi 164 dni dla każdego z rodziców [2].
Ile czasu po porodzie można dźwigać?
W przypadku kobiet, które rodziły naturalnie, obowiązuje zakaz forsowania organizmu do 6 tygodni po porodzie, natomiast połóg po porodzie droga cesarskiego cięcia trwa nawet do 2 miesięcy [9].
Jak długo trwa połóg po porodzie?
Połóg po porodzie, czyli okres intensywnej regeneracji organizmu kobiety po narodzinach dziecka trwa około 2 miesiące [10].
Ile trwa oczyszczanie po porodzie?
Proces obkurczania i oczyszczania się macicy u kobiety po porodzie trwa do 6-8 tygodni [9]. Wydłużony czas krwawienia stanowi wskazanie do wizyty u lekarza.
Czy można dźwigać po porodzie?
Nie, dźwiganie jest bardzo niebezpieczne, zarówno dla kobiet po porodzie drogą cesarskiego cięcia, jak i tych, które rodziły naturalnie.
Źródła:
1. https://www.healthline.com/health/pregnancy/what-post-childbirth-care-looks-like-around-the-world-and-why-the-u-s-is-missing-the-mark
2. https://www.cnbc.com/2020/02/21/why-finland-is-the-best-place-to-give-birth-childbirth-costs-compared.html
3. https://www.babycenter.com/baby/postpartum-health/bringing-back-the-hispanic-tradition-of-cuarentena-after-chi_10346386
4. https://www.edziecko.pl/rodzice/7,79361,25573913,mama-z-meksyku-krwia-z-pepowiny-nalezy-skropic-kukurydze-i.html
5. https://japantoday.com/category/features/lifestyle/6-things-to-note-about-having-a-baby-in-japan
6. Raven, J.H. et al. Traditional beliefs and practices in the postpartum period in Fujian Province, China: a qualitative study. BMC Pregnancy Childbirth 7, 8 (2007)
7. https://www.expatica.com/es/healthcare/womens-health/having-a-baby-in-spain-102276/
8. https://www.insureandgo.com.au/travel-hub/best-countries-to-be-mother/
9. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/polog-co-warto-o-nim-wiedziec
10. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/polog-co-dzieje-sie-w-organizmie-kobiety-po-porodzie
Data publikacji: 11/01/2022, Data aktualizacji: 10/03/2022
Dodaj komentarz