Jak wygląda łożysko porodowe? Jakie są jego funkcje?

łożysko poród

Kiedy wydalane jest łożysko, poród już zbliża się ku końcowi. Co to za narząd i jakie pełni funkcje? Jak wygląda łożysko porodowe? Odpowiadamy na wszystkie pytania w niniejszym artykule.

Spis treści:

1. Łożysko – poród – kiedy tworzy się ten narząd?
2. Funkcje łożyska
3. Łożysko – poród – kiedy dochodzi do wydalenia narządu?
4. Łożysko – jak wygląda łożysko porodowe?
5. Jedzenie łożyska u ssaków – znaczenie biologiczne
6. Jedzenie łożyska – znaczenie kulturowe

Łożysko – poród – kiedy tworzy się ten narząd?

Łożysko to bardzo ważny narząd przejściowy, który powstaje z tkanek matki oraz tkanek rozwijającego się płodu, wyłącznie u ssaków łożyskowych. Do jego wytworzenia dochodzi około 10 dni po zapłodnieniu, następnie narząd rośnie razem z dzieckiem [1].

Funkcje łożyska

Łożysko to narząd, który odgrywa kluczową rolę w ciąży. Dzięki niemu układ krwionośny mamy jest połączony z układem krwionośnym dziecka. Najważniejsze funkcje łożyska to [1] [2]:

• przekazywanie przeciwciał od matki, które chronią płód przed bakteriami,
• wytwarzanie hormonów niezbędnych do prawidłowego przebiegu ciąży (w tym między innymi gonadotropiny kosmówkowej (hCG) oraz oksytocyny),
• zapewnienie przepływu krwi pomiędzy matką a płodem i co za tym idzie, odżywianie dziecka oraz umożliwienie mu wydalania zbędnych produktów przemiany materii.

Zobacz również: Poród w domu – co warto o nim wiedzieć i ile kosztuje?

Łożysko – poród – kiedy dochodzi do wydalenia narządu?

Jak długo i kiedy wydalane jest łożysko? Poród narządu następuje zwykle w ciągu pół godziny od narodzin dziecka, wydalanie łożyska trwa około 30-60 minut, można je przyspieszyć poprzez podanie rodzącej zastrzyku z oksytocyny [3]. Następnie personel szpitalny sprawdza, czy łożysko zostało urodzone w całości – pozostawienie jego resztek w kobiecym organizmie mogłoby doprowadzić do infekcji. Jeśli rodząca nie jest w stanie urodzić całego łożyska, jego pozostałości są usuwane ręcznie – dzięki temu można uniknąć poważnych powikłań poporodowych.

Zobacz również: Plan porodu – co to jest? Jak go napisać?

Łożysko – jak wygląda łożysko porodowe?

Wiele par spodziewających się dziecka zastanawia się, jak wygląda łożysko porodowe. Narząd przypomina pod względem kształtu koło, jednak o dwóch zróżnicowanych powierzchniach. Od strony, która przylegała do ściany macicy, łożysko jest mocno pofałdowane, natomiast część, która przylegała do dziecka, jest gładka [4]. Na końcowym etapie ciąży narząd może ważyć od 500 g do nawet 1 kg [5].

Jedzenie łożyska u ssaków – znaczenie biologiczne

Naukowcy od lat badają zjawisko placentofagii, czyli jedzenia łożyska w świecie zwierząt. Okazuje się, że u zwierząt, które to robią, wykazano szereg korzyści. Należą do nich [6] [7]:

• działanie znieczulające,
• silniejsza więź samicy z potomstwem,
• większe szanse na kolejną ciążę,
• zminimalizowanie ryzyka depresji poporodowej.
Nie ma natomiast wiarygodnych badań naukowych, które potwierdzałyby korzyści płynące z jedzenia łożyska po porodzie u ludzi.

Jedzenie łożyska – znaczenie kulturowe

Spośród większości ssaków łożyskowych człowiek jest nielicznym gatunkiem, u którego nie występuje rutynowo zjawisko jedzenia łożyska [8]. W naszym kraju łożysko po porodzie jest, zgodnie z obowiązującym prawem, odpadem medycznym. Szpitale mają obowiązek zutylizowania narządu razem z błonami płodowymi [3] [5] [9]. Przekonania na temat łożyska zależą jednak od kultury [5] [10]:

• istnieją udokumentowane przypadki jedzenia łożyska w starożytnym Egipcie,
• magiczne właściwości przypisywały łożysku plemiona żyjące na Wyspach Salomona i Haiti oraz Indianie z północnego stanu Michoacán w środkowym Meksyku,
• w niektórych częściach Indonezji łożysko jest uważane za rodzeństwo dziecka i należy je pochować,
• w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii funkcjonują firmy, które produkują tabletki ze sproszkowanego suszonego łożyska, a nawet kremy,
• zgodnie z tradycyjną medycyną chińską łożysko to magazyn sił witalnych i należy je po porodzie spożyć.

W czasach współczesnych niektóre celebrytki przyznają się publicznie do zjadania łożyska po porodzie – według fanów nowej mody jest to dobry sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej, jednak nie ma dowodów naukowych, które by to potwierdzały. Co więcej, jedzenie łożyska po porodzie może być szkodliwe, jeśli narząd nie został odpowiednio zabezpieczony na sali porodowej, mogą się w nim rozwinąć szkodliwe bakterie i patogeny [5].


Źródła:

1. https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko,lozysko—czym-jest-i-kiedy-powstaje–funkcje-lozyska,artykul,1733744.html

2. https://zdrowie.wprost.pl/dziecko/10430380/czym-jest-lozysko-i-jakie-pelni-funkcje-w-ciazy.html

3. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/lozysko-po-porodzie-wydalanie-i-badanie-po-porodzie

4. https://www.medme.pl/artykuly/lozysko-po-porodzie-jak-wyglada-i-co-sie-z-nim-robi,88144.html

5. https://plodnosc.pl/ile-kilogramow-strace-podczas-porodu/

6. Menges M. Evolutional and biological aspects of placentophagia. Anthropologischer Anzeiger 65:97-108 (2007)

7. Kristal M. B. et al. Placentophagia in Humans and Nonhuman Mammals: Causes and Consequences. Ecology of Food and Nutrition 51 (3): 177-197 (2012)

8. https://dziecisawazne.pl/czy-jedzenie-lozyska-po-porodzie-nowa-moda/

9. https://matkaprawnik.pl/co-sie-dzieje-z-lozyskiem-po-porodzie/

10. Malinowski W. Placentofagia. Ginekologia i Położnictwo projekt medyczny 1 (59): 70-79 (2021)

 

Oceń

Data publikacji: 04/04/2022, Data aktualizacji: 21/04/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *