Podstawowe badania w ciąży - sprawdź jakie badania wykonać w ciążyBadaniaprenatalne.pl

Podstawowe badania w ciąży

Podstawowe badania w ciąży

Podstawowe badania w ciąży to m.in. morfologia krwi, USG, krzywa cukrowa oraz badanie moczu. Wszystkie podstawowe badania są refundowane przez NFZ. Podczas ciąży konieczne jest wykonanie szeregu badań, które umożliwiają skontrolowanie, czy wszystko przebiega prawidłowo. Pozwalają sprawdzić nie tylko zdrowie dziecka, ale również przyszłej mamy.

Podstawowe badania w ciąży wykonywane kilka razy

Przy prawidłowym przebiegu ciąży należy odbyć ok. 10 wizyt ginekologicznych. Pierwsza powinna mieć miejsce najpóźniej w 7-8. tygodniu. Niektóre podstawowe badania w ciąży wykonywane są na każdej wizycie lub przed nią i należą do nich: badanie moczu, morfologia krwi, pomiar ciśnienia krwi, pomiar wagi ciała oraz badanie przez pochwę. USG lekarz wykonuje standardowo 3 razy, jednak w przypadkach uzasadnionych liczba ta może ulec podwyższeniu.

Konieczne jest również wykonanie badania w kierunku przeciwciał odpornościowych w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży oraz WR – odczynu Wassermanna (również w tym samym czasie). W trzecim trymestrze na każdej wizycie lekarz sprawdza tętno płodu oraz przeprowadza ocenę jego ruchliwości.

Wykonywanie tych badań umożliwia sprawdzanie stanu dziecka i przyszłej mamy na bieżąco, a także szybkie reagowanie na ewentualne nieprawidłowości. Jeśli wyniki wszystkich tych testów są prawidłowe, nie ma koniczności ich rozszerzania. Jeśli natomiast rezultaty będą niepoprawne, lekarz zleca dalsze badania.

Podstawowe badania w ciąży wykonywane raz

Wiele podstawowych badań w ciąży wykonuje się tylko na jej początku, co pozwala od razu sprawdzić, czy wszystko jest dobrze. Przy prawidłowych wynikach tych badań nie ma konieczności powtarzania ich później kolejny raz. Podstawowe badania, które lekarz zleca wyłącznie w 9-10. tygodniu ciąży to: oznaczenie grupy krwi i Rh, cytologia i stopień czystości pochwy, poziom cukru na czczo, indeks wagi (BMI) oraz badanie piersi.

Między 21. a 26. tygodniem ciąży należy wykonać tzw. krzywą cukrową, która pozwala na sprawdzenie, czy kobieta nie choruje na cukrzycę ciążową. W tygodniach 15-20 wykonuje się natomiast badanie HBs. Podstawowym badaniem w ciąży 40. tygodniu jest także test KTG.

Zobacz też: Badania w ciąży z krwi

Przeczytaj również:

02/09/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Przeczytaj inne:
alimenty w ciąży
Alimenty w ciąży – czy możesz na nie liczyć?

Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym jako ciężarna masz prawo wymagać alimentów od ojca Twojego dziecka. Możliwe, że mężczyzna zgodzi się udzielić Wam finansowego wsparcia dobrowolnie. Jeśli nie uda Wam się dojść do porozumienia, możesz...

Zamknij