Podstawowe badania w ciąży - sprawdź jakie badania wykonać w ciąży Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik

Podstawowe badania w ciąży

Podstawowe badania w ciąży

Podstawowe badania w ciąży to m.in. morfologia krwi, USG, krzywa cukrowa oraz badanie moczu. Wszystkie podstawowe badania są refundowane przez NFZ. Podczas ciąży konieczne jest wykonanie szeregu badań, które umożliwiają skontrolowanie, czy wszystko przebiega prawidłowo. Pozwalają sprawdzić nie tylko zdrowie dziecka, ale również przyszłej mamy.

Podstawowe badania w ciąży wykonywane kilka razy

Przy prawidłowym przebiegu ciąży należy odbyć ok. 10 wizyt ginekologicznych. Pierwsza powinna mieć miejsce najpóźniej w 7-8. tygodniu. Niektóre podstawowe badania w ciąży wykonywane są na każdej wizycie lub przed nią i należą do nich: badanie moczu, morfologia krwi, pomiar ciśnienia krwi, pomiar wagi ciała oraz badanie przez pochwę. USG lekarz wykonuje standardowo 3 razy, jednak w przypadkach uzasadnionych liczba ta może ulec podwyższeniu.

Konieczne jest również wykonanie badania w kierunku przeciwciał odpornościowych w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży oraz WR – odczynu Wassermanna (również w tym samym czasie). W trzecim trymestrze na każdej wizycie lekarz sprawdza tętno płodu oraz przeprowadza ocenę jego ruchliwości.

Wykonywanie tych badań umożliwia sprawdzanie stanu dziecka i przyszłej mamy na bieżąco, a także szybkie reagowanie na ewentualne nieprawidłowości. Jeśli wyniki wszystkich tych testów są prawidłowe, nie ma koniczności ich rozszerzania. Jeśli natomiast rezultaty będą niepoprawne, lekarz zleca dalsze badania.

Podstawowe badania w ciąży wykonywane raz

Wiele podstawowych badań w ciąży wykonuje się tylko na jej początku, co pozwala od razu sprawdzić, czy wszystko jest dobrze. Przy prawidłowych wynikach tych badań nie ma konieczności powtarzania ich później kolejny raz. Podstawowe badania, które lekarz zleca wyłącznie w 9-10. tygodniu ciąży to: oznaczenie grupy krwi i Rh, cytologia i stopień czystości pochwy, poziom cukru na czczo, indeks wagi (BMI) oraz badanie piersi.

Między 21. a 26. tygodniem ciąży należy wykonać tzw. krzywą cukrową, która pozwala na sprawdzenie, czy kobieta nie choruje na cukrzycę ciążową. W tygodniach 15-20 wykonuje się natomiast badanie HBs. Podstawowym badaniem w ciąży 40. tygodniu jest także test KTG.

Zobacz też: Badania w ciąży z krwi

Data publikacji: 02/09/2016, Data aktualizacji: 11/12/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?