Podstawowe badania w ciąży - sprawdź jakie badania wykonać w ciążyBadaniaprenatalne.pl

Podstawowe badania w ciąży

Podstawowe badania w ciąży

Podstawowe badania w ciąży to m.in. morfologia krwi, USG, krzywa cukrowa oraz badanie moczu. Wszystkie podstawowe badania są refundowane przez NFZ. Podczas ciąży konieczne jest wykonanie szeregu badań, które umożliwiają skontrolowanie, czy wszystko przebiega prawidłowo. Pozwalają sprawdzić nie tylko zdrowie dziecka, ale również przyszłej mamy.

Podstawowe badania w ciąży wykonywane kilka razy

Przy prawidłowym przebiegu ciąży należy odbyć ok. 10 wizyt ginekologicznych. Pierwsza powinna mieć miejsce najpóźniej w 7-8. tygodniu. Niektóre podstawowe badania w ciąży wykonywane są na każdej wizycie lub przed nią i należą do nich: badanie moczu, morfologia krwi, pomiar ciśnienia krwi, pomiar wagi ciała oraz badanie przez pochwę. USG lekarz wykonuje standardowo 3 razy, jednak w przypadkach uzasadnionych liczba ta może ulec podwyższeniu.

Konieczne jest również wykonanie badania w kierunku przeciwciał odpornościowych w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży oraz WR – odczynu Wassermanna (również w tym samym czasie). W trzecim trymestrze na każdej wizycie lekarz sprawdza tętno płodu oraz przeprowadza ocenę jego ruchliwości.

Wykonywanie tych badań umożliwia sprawdzanie stanu dziecka i przyszłej mamy na bieżąco, a także szybkie reagowanie na ewentualne nieprawidłowości. Jeśli wyniki wszystkich tych testów są prawidłowe, nie ma koniczności ich rozszerzania. Jeśli natomiast rezultaty będą niepoprawne, lekarz zleca dalsze badania.

Podstawowe badania w ciąży wykonywane raz

Wiele podstawowych badań w ciąży wykonuje się tylko na jej początku, co pozwala od razu sprawdzić, czy wszystko jest dobrze. Przy prawidłowych wynikach tych badań nie ma konieczności powtarzania ich później kolejny raz. Podstawowe badania, które lekarz zleca wyłącznie w 9-10. tygodniu ciąży to: oznaczenie grupy krwi i Rh, cytologia i stopień czystości pochwy, poziom cukru na czczo, indeks wagi (BMI) oraz badanie piersi.

Między 21. a 26. tygodniem ciąży należy wykonać tzw. krzywą cukrową, która pozwala na sprawdzenie, czy kobieta nie choruje na cukrzycę ciążową. W tygodniach 15-20 wykonuje się natomiast badanie HBs. Podstawowym badaniem w ciąży 40. tygodniu jest także test KTG.

Zobacz też: Badania w ciąży z krwi

Podstawowe badania w ciąży
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

02/09/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
jak przygotować dziecko do operacji
Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

Twoje dziecko będzie miało operację pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym? Przed zabiegiem warto upewnić się, czy malec nie ma nadwrażliwości na któryś z leków. Ułatwi to anestezjologowi dobranie najodpowiedniejszego środka znieczulającego i tym samym...

Zamknij