Testy na ojcostwo cena – ile wynosi i od czego zależy?

od czego zależy cena testu na ojcostwo

Cena testów na ojcostwo jest zróżnicowana i zależy przede wszystkim od tego, czy badanie wykonuje się w ciąży (do celów prywatnych), czy po narodzinach dziecka (do celów prywatnych lub sądowych). Koszt realizacji takiego badania waga się między ok. 700 a ok. 7000 złotych.

Sądowe testy na ojcostwo cena

Cena sądowego testu na ojcostwo wynosi ok. 1500-1800 złotych. Na ten koszt ma wpływ przede wszystkim konieczność wykorzystania specjalnej procedury. Obejmuje ona m.in. sposób pobierania próbek (w placówce, w obecności świadków), przebadanie 3 osób (matka, dziecko, mężczyzna) i dołączenie do wyniku ekspertyzy eksperta ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa.

Taki test można zlecić prywatnie lub zrobić go po skierowaniu z sądu. Istnieje również możliwość wykonania testu protokolarnego, którego cena jest trochę niższa. Badanie wykorzystuje całą procedurę, jednak do wyniku nie dołącza się ekspertyzy. Jeśli wynik testu będzie potrzebny w przyszłości, ekspertyzę będzie można zlecić później.

Niektóre laboratoria oferują dodatkowo porady prawne czy innych ekspertów, które mogą mieć wpływ na cenę badania. W przypadku testów sądowych nie ma jednak możliwości wykonania badania za kilkaset złotych.

Prywatne testy na ojcostwo cena (po narodzinach dziecka)

Prywatne testy na ojcostwo cena – można wykonać już od kilkuset do ok. 2500 złotych. Cena w tym przypadku zależy przede wszystkim od liczby badanych markerów (analiza 24 markerów DNA daje jednoznaczny rezultat nawet przy badaniu wyłącznie dziecka i mężczyzny), czasu oczekiwania na wynik (niektóre laboratoria wystawiają go nawet w 24-48 godzin) i możliwości skorzystania z indywidualnej konsultacji z ekspertami.

Warto również sprawdzić, czy cena jest ostateczna i czy zawarte są w niej np. gwarancja na próbki czy opłata za kuriera.

Prywatne testy na ojcostwo cena (w ciąży)

Badanie na ojcostwo w ciąży można wykonać za ok. 1900-7000 złotych. Skąd tak duże rozbieżności? Test ojcostwa w ciąży realizuje się na podstawie krwi przyszłej mamy (od 8 tygodnia ciąży) lub w czasie badań prenatalnych (po 15 tygodniu ciąży). Ten pierwszy sposób pobierania materiału genetycznego pozwala wykonać badanie bardzo wcześnie, jednak cena jest trochę wyższa.

Oceń

Data publikacji: 21/03/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.