Test ojcostwa pozwala sprawdzić, czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem badanego dziecka. Taka informacja jest ważna nie tylko dla spokoju i pewności, ale też po to, żeby uregulować swoją sytuację prawną. Bez względu na rodzaj testu i próbek wynik badania zawsze jest pewny. Jakie są rodzaje testu na ojcostwo?
Tego typu badanie można wykonać dla własnej wiedzy (sąd uznaje badania wykonane dopiero po narodzinach), żeby jeszcze przed rozwiązaniem mieć pewność co do ojcostwa. Wielu mężczyzn decyduje się wtedy dobrowolnie uznać dziecko i nim opiekować.
Test ojcostwa w ciąży można wykonać już od 8 tygodnia ciąży. Wtedy wystarczy krew od matki i wymaz z policzka od mężczyzny. Z krwi kobiety można wyizolować nie tylko jej DNA, ale też DNA dziecka (które krąży w krwiobiegu ciężarnej). Po 15 tygodniu ciąży można też wykonać badanie na ojcostwo w czasie badań prenatalnych (na podstawie płynu owodniowego i dowolnych próbek od rodziców).
Ciekawy artykuł: Pierwsze ruchy dziecka – jak je rozpoznać?
Po narodzinach można wykonać badanie prywatne, zyskując pewność co do ojcostwa dla własnej wiedzy. Taki test ojcostwa może być wykonany na podstawie dowolnych próbek z materiałem genetycznym. Mogą to być albo wymazy z policzka, albo przedmioty codziennego użytku czy inne elementy z materiałem genetycznym uczestników. Można przekazać np. maszynkę do golenia, smoczek, chusteczkę z katarem, włosy z cebulkami czy szczoteczkę do zębów. W niektórych przypadkach wynik takiego badania genetycznego jest wykorzystywany w sądzie jako dowód wstępny.
Zobacz też: Pewne testy na ojcostwo – jak laboratorium osiąga wiarygodny wynik?
Sądowe badanie na ojcostwo wymaga wykorzystania pełnej procedury sądowej, która obejmuje m.in. pobranie próbek w placówce i w obecności świadków (najczęściej to wymazy z policzka). Dzięki temu sąd może mieć całkowitą pewność, że materiał został pobrany od właściwych osób. Wynik takiego testu ojcostwa jest najpewniejszym dowodem, który wykorzystuje się w wielu sprawach. Jakich? Chodzi między innymi o sprawę o ustalenie albo zaprzeczenie ojcostwa czy sprawę o alimenty.
POBIERZ DARMOWY PORADNIK PDF
Zobacz też: Alimenty w ciąży?
Data publikacji: 12/12/2017, Data aktualizacji: 08/11/2021