Kto jest ojcem? Te rzeczy pozwolą Ci to sprawdzić

Kto jest ojcem

.

Nie masz pewności kto jest ojcem? Rzeczy takie jak używana maszynka do golenia, niedopałki papierosów, włosy z cebulkami czy używane sztućce mogą pomóc Ci ją zyskać. Wykorzystując je, da się zrealizować w pełni wiarygodne badanie DNA na ojcostwo, który pewnie je wykluczy albo potwierdzi.

Jakie próbki można dostarczyć do badania ojcostwa?

Aby przeprowadzić pewny test na ojcostwo, konieczne jest przekazanie próbek z materiałem genetycznym uczestników badania czyli dziecka i potencjalnego ojca.

Próbką może być dowolna rzecz, na której znajduje się DNA (tzw. mikroślad). Obecne jest ono pod postacią np. krwi, śliny, nasienia bądź innej wydzieliny, włosów z cebulkami czy fragmentów naskórka. Próbkami mogą być więc: używana szczoteczka do zębów, zużyta chusteczka higieniczna ze śladami wydzielin, używany smoczek dziecka, niedopałek papierosa, szczotka do włosów lub grzebień z włosami, używana maszynka do golenia, zużyta prezerwatywa ze śladami nasienia, paznokcie ze skórkami czy zużyta guma do żucia. Ważne, by na przedmiocie obecne było DNA badanej osoby.

REKLAMA

Jaka jest pewność wyniku badania ojcostwa?

Rezultat takiego badania jest zawsze pewny i wiarygodnie określa, czy dane osoby są ze sobą spokrewnione. Możliwe jest więc jednoznacznie wykluczenie bądź potwierdzenie ojcostwa. Na przedstawienie pewnego wyniku nie ma wpływu rodzaj analizowanej próbki DNA. Dlaczego? Materiał genetyczny wszędzie jest taki sam, niezależnie od tego, co zostaje przekazane. Dodatkowo, realizując badanie specjalista analizuje takie fragmenty ludzkiego DNA, które nie zmieniają się przez całe życie – są takie same przez cały czas. Jeśli rodzina dysponuje przedmiotami osobistymi danej osoby, badanie można zrealizować też po jej śmierci.

Kto jest ojcem? Jak wygląda badanie ojcostwa

Chcąc przeprowadzić test DNA na ojcostwo, konieczne jest najpierw pobranie próbek samodzielnie lub w placówce. Później pobrane mikroślady przesyła się do laboratorium, gdzie specjaliści je analizują, a następnie przekazują rezultat. Na początku izolowany jest materiał genetyczny, a potem – ustalane tzw. „genetyczne odciski palca”. Są to profile DNA – unikatowe dla każdej osoby, dziedziczone po rodzicach (pół po matce, pół po ojcu). Później profile te są ze sobą porównywane, co umożliwia jednoznacznie sprawdzenie pokrewieństwa.

Przeczytaj też: Uznanie ojcostwa w ciąży


POBIERZ DARMOWY PORADNIK PDF

5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 03/01/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *