Ceny badań DNA są bardzo różne, dlatego klient może czasem mieć problem z wybraniem badania dla siebie. Tym bardziej, że niektóre laboratoria wykorzystują niewiedzę i brak świadomości, oferując tanie badania, ale niskiej jakości lub bez wartości diagnostycznej. Badanie DNA koszt – co ma na niego wpływ i jakie elementy są naprawdę ważne dla pewności testu?
Przeglądając oferty badań, klient zwraca uwagę przede wszystkim na nazwę i szuka np. badania na celiakię. Dobrze jednak sprawdzić, czy oferta zawiera wszystkie geny związane z danym schorzeniem, aby nie trzeba było w przyszłości robić dodatkowych badań.
W przypadku testu na ojcostwo warto natomiast zwrócić uwagę na analizę 24 markerów DNA, która pozwala wydać jednoznaczny wynik nawet wtedy, gdy bada się tylko dziecko i mężczyznę.
Zarówno badania medyczne, jak i testy na ojcostwo warto robić w laboratorium, które regularnie poddaje się kontrolom zewnętrznym i uzyskuje certyfikaty. Dzięki temu można mieć pewność co do wysokiej jakości analiz. Udział w międzylaboratoryjnych programach biegłości jest jednak stosunkowo kosztowny, dlatego nie każda placówka się na niego decyduje.
Gdy decydujesz się na badanie DNA koszt jest istotny, dlatego sprawdź, czy podana cena nie jest przypadkiem ceną początkową. Warto wybrać ofertę np. z gwarancją na próbki – czyli możliwością przekazania kolejnego materiału bezpłatnie, gdyby poprzedni nie nadawał się do analizy.
Data publikacji: 31/10/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021
Dodaj komentarz