Badania ojcostwa – co jest ważne przy wyborze laboratorium?

jak wybrać laboratorium do badania ojcostwa

Badania ojcostwa najczęściej przeprowadza się tylko raz. Niezwykle ważny jest więc wybór odpowiedniego laboratorium – dzięki niemu wynik będzie pewny i jednoznaczny. Co jest zatem istotne przy wyborze placówki i na co zwrócić uwagę?

Badania ojcostwa – 24 markery DNA

Badanie 24 markerów DNA umożliwia wydanie jednoznacznego rezultatu nawet w sytuacji, kiedy bada się jedynie dziecko i domniemanego ojca. To pozwala wystawić wynik potwierdzający ojcostwo z prawdopodobieństwem minimum 99,9999%. Jest on zgodny z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Badanie mniejszej liczby markerów, gdy bada się tylko ojca i dziecko, może wiązać się z niższym prawdopodobieństwem, a więc i niepewnym wynikiem.

Badania ojcostwa – brak ukrytych kosztów

Wybór badania ojcostwa często uzależniony jest przede wszystkim od ceny. Sprawdź jednak, co się w niej znajduje i czy nie będzie trzeba dopłacać. Za co? Na przykład za dostarczenie dodatkowej próbki, gdyby poprzednia z jakiegoś powodu nie nadawała się do testu, umieszczenie profili DNA na wyniku czy wydanie rezultatu po polsku.

Badania ojcostwa – analiza każdej próbki

Gryzaczek, pestki z arbuza, niedopałek papierosa, nadgryzione ciastko… Tego typu próbki zbada tylko doświadczone laboratorium.

Badania ojcostwa – akredytacja PCA i certyfikaty

Uzyskana akredytacja PCA to potwierdzenie, że przeprowadzane badania ojcostwa są najwyższej jakości i że laboratorium działa w zgodzie z międzynarodowymi standardami. Warto sprawdzić również, czy placówka uzyskała certyfikaty (m.in. ISFG czy Gednap).

Oceń

Data publikacji: 30/10/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *