Nietolerancja glutenu to jedno z tych schorzeń, które potrafią niezwykle utrudnić życie, zarówno chorego malucha, jak i jego rodziców, którzy muszą bacznie pilnować odpowiedniej diety swojego dziecka. Spożycie nawet małej ilości tego białka występującego w zbożach może prowadzić do różnych nieprzyjemnych objawów celiakii.
Do najczęściej spotykanych objawów celiakii u najmłodszych można zaliczyć głównie różne problemy żołądkowe, takie jak nudności, wzdęcia, wymioty czy stolce o nieprzyjemnym zapachu. Zdarza się także, że u dziecka występują także problemy skórne oraz zbyt niski wzrost.
Czym spowodowane są te objawy celiakii? Jeżeli chora osoba spożyje gluten, zaczyna on atakować kosmki jelita cienkiego, które odpowiedzialne są za przyswajanie substancji odżywczych i minerałów z pożywienia. W rezultacie, w organizmie pojawiają się różne niedobory, które prowadzą do szeregu nieprzyjemnych schorzeń.
Celiakia objawy – co robić? Jeżeli u naszego dziecka widzimy któreś z powyższych objawów celiakii koniecznie udajmy się z nim do specjalisty. Jedną z najlepszych form diagnostyki stanowią obecnie badania genetyczne, które są w stanie całkowicie wykluczyć nietolerancję glutenu lub potwierdzić skłonność do tego schorzenia. To prosta, szybka i bezbolesna forma diagnostyki, która może uchronić przed koniecznością wykonywania innych, bardziej inwazyjnych testów, takich jak biopsja jelita cienkiego, która przeprowadzana jest pod narkozą.
Ważne jest jednak, by badania przeprowadzić jak najwcześniej, kiedy u malucha widzimy typowe symptomy celiakii. Objawy, które zaczynają pojawiać się u dziecka po 3 roku życia bardzo często równie dobrze można przyporządkować innym schorzeniom, co znacznie utrudnia diagnozę.
Data publikacji: 17/10/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021
Dodaj komentarz