Ból brzucha – najczęstsze przyczyny i rozwiązania

ból brzucha

Przewlekłe bóle brzucha i problemy z układem pokarmowym to kłopotliwe i dokuczliwe schorzenia, które mogą być spowodowane różnymi nietolerancjami. Warto upewnić się, czy Twój organizm przyswaja laktozę oraz gluten – choćby poprzez wykonanie testów DNA.

Główne objawy bólu brzucha

Ból brzucha to tylko początek symptomów, jakie mogą powodować nietolerancje pokarmowe. Do innych oznak należą biegunki, zaparcia, wzdęcia, mdłości, wymioty i obniżony apetyt. Warto również obserwować czy pojawiają się mniej oczywiste objawy, czyli zmęczenie i osłabienie, nerwowość, obniżenie koncentracji, problemy skórne oraz bóle kości i stawów. Również one mogą świadczyć choćby o celiakii.

Współwystępowanie celiakii i nietolerancji laktozy

Oba schorzenia mogą współistnieć, gdyż mają swoje źródło w tym samym organie – jelitach. Zdarza się również, iż to właśnie celiakia prowadzi do nietolerancji laktozy – w końcu nieprzyswajanie glutenu wywołuje w układzie odpornościowym pewną anomalię. Gluten – który dostarczany jest do organizmu uczulonej osoby – oddziałuje na niego toksycznie i w rezultacie pojawiają się przeciwciała, które niszczą jelita. Kosmki jelitowe, które dbają o prawidłowe przyswajanie składników odżywczych z jedzenia, są stopniowo niszczone. W rezultacie zaczynają one pracować w wadliwy sposób.

Jednym ze skutków ich nieprawidłowego działania może być niedobór laktazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za prawidłowe trawienie laktozy. A jeśli nie może ona być odpowiednio przetwarzana przez organizm, zaczyna go zatruwać – i to właśnie może być przyczyną jej nietolerancji.

Ból brzucha – leczenie i badania

Nietolerancja laktozy, która powstała w taki sposób, może zostać wyleczona. W tym wypadku należy skupić się na oryginalnym schorzeniu czyli celiakii, a po wycofaniu glutenu z diety nie trzeba już będzie wystrzegać się mleka i produktów pochodnych.

Jak sprawdzić czy odczuwany ból brzucha jest pochodną nietolerancji glutenu? Za występowanie celiakii odpowiada konkretna mutacja genetyczna, dlatego najszybszą i najskuteczniejszą metodą są badania DNA.


Oceń

Data publikacji: 07/05/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *