Objawy autyzmu – jak rozpoznać autyzm u dziecka i zahamować objawy?

Objawy autyzmu – jak rozpoznać autyzm u dziecka?

Objawy autyzmu u każdego dziecka mogą wyglądać inaczej. Im wcześniej jednak zauważymy objawy autyzmu u swojej pociechy, tym większe szanse, że uda się poprawić jej funkcjonowanie. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet zahamowanie objawów charakterystycznych dla autyzmu, gdy wynikają one z wrodzonej choroby metabolicznej. Jak rozpoznać objawy autyzmu i znaleźć ich przyczynę?

Spis treści:
Autyzm – objawy pojawiają się w ciągu pierwszych trzech lat życia
Poznaj najważniejsze objawy autyzmu
Autyzm – objawy mogą wynikać z wrodzonej choroby metabolicznej
Jak wykryć, czy za objawy charakterystyczne dla autyzmu odpowiada choroba metaboliczna

Autyzm – objawy pojawiają się w ciągu pierwszych trzech lat życia

Autyzm to głębokie zaburzenie w rozwoju, które dotyczy wszystkich sfer. Pierwsze objawy autyzmu ujawniają się zwykle do 3 roku życia. Statystyki są zatrważające, Autism Europe podaje, że aż 0,6% populacji europejskiej cierpi na autyzm, natomiast w Polsce szacuje się, że osób z objawami autyzmu jest co najmniej 30 tysięcy. Problem ten wciąż narasta, jednak na szczęście potrafimy już coraz lepiej rozpoznawać to zaburzenie.

Poznaj najważniejsze objawy autyzmu

Większość objawów autyzmu ujawnia się w wieku niemowlęcym. U malucha możemy zauważyć zaburzenia dotyczące dwóch sfer – komunikacji oraz relacji społecznych, a także tzw. rytualizm czynnościowy, czyli powtarzanie cyklicznie pewnych zachowań, które z punktu widzenia osoby niedotkniętej autyzmem, nie mają sensu.

Charakterystyczne objawy autyzmu to:

  • brak zainteresowania rówieśnikami,
  • niechęć do zmian,
  • regres mowy,
  • unikanie kontaktów społecznych.

Autyzm – objawy mogą wynikać z wrodzonej choroby metabolicznej

Objawy autyzmu są często mylone z zaburzeniami sensorycznymi. Utrata kontaktu z otoczeniem może wynikać także z uwarunkowanej genetycznie choroby metabolicznej – tak się dzieje u aż 5% przypadków dzieci z autyzmem [1]. W takiej sytuacji tylko odpowiednie leczenie może zatrzymać rozwój choroby i zapobiec pogłębianiu się objawów autyzmu.

Jak wykryć, czy za objawy charakterystyczne dla autyzmu odpowiada choroba metaboliczna?

Według danych literaturowych, „pojawienie się cech autystycznych u niemowlęcia, bez jednoznacznych czynników prowokujących, powinno zasugerować, że doszło do wrodzonego błędu metabolizmu” [2]. Aby sprawdzić, czy przyczyną autyzmu jest wrodzona choroba metaboliczna i uchronić malucha przed dalszym pogarszaniem się stanu zdrowia, warto więc wykonać odpowiednie badania. Takim badaniem jest np. test NOVA. To nowoczesne badanie genetyczne, które identyfikuje aż 12 000 zmian w genach, odpowiedzialnych za powstawanie chorób wrodzonych.

Wiarygodność testu NOVA wynosi aż 99,99%, potrafi on wykryć:

  • choroby metaboliczne (68),
  • choroby immunologiczne (14),
  • inne choroby wrodzone (5) – takie jak np. mukowiscydoza czy hipertermia złośliwa.

Test NOVA może również wskazać, które substancje zawarte w najpopularniejszych lekach mogą być nieskuteczne lub działać na szkodę dziecka i uszkadzać jego narządy. To jedyne badanie, dzięki któremu leczenie autyzmu może być bardziej skuteczne. Dowiedz się więcej o teście NOVA

Zobacz też:


Źródła:
1. K. Szczałuba, Cechy autystyczne jako objaw wrodzonych wad metabolizmu, „Pediatria Po Dyplomie” 2017, 5.
2. E. Jamroz, A. Pyrkosz, Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Aspekt genetyczno-metaboliczny, [w:] Spektrum autyzmu. Postępy w diagnozie i terapii, red. B. Galas-Zgorzalewicz, E. Majos, Poznań 2017.

Autor: Alicja Hudzik

Artykuł powstał we współpracy z badamydzieci.pl | Zdjęcie główne: famveldman/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 18/10/2019, Data aktualizacji: 29/10/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *