Badanie HLA-C – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?

Badanie HLA-C – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?

Badanie HLA-C – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?

Wiele kobiet marzy o byciu mamą, ale niestety nie udaje im się zajść w ciążę lub jej donosić. Niepłodność oraz poronienia mogą wynikać z nieprawidłowości anatomicznych, genetycznych, hormonalnych, a także immunologicznych. Warto więc zbadać, jaka jest przyczyna naszego problemu. Pomoże nam ją ustalić badanie HLA-C, dzięki któremu okaże się, czy mamy do czynienia z niepłodnością immunologiczną. Co to za badanie? Kiedy się je wykonuje? Jaka jest jego cena? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Badanie HLA-C a niepłodność immunologiczna
  2. Badanie HLA-C – jak się je przeprowadza?
  3. Badanie HLA-C – kiedy powinno się je wykonać?
  4. Badanie HLA-C – cena

Badanie HLA-C a niepłodność immunologiczna

HLA-C to antygeny zgodności tkankowej, które znajdują się na powierzchni komórek. Dzięki nim komórki układu odpornościowego (komórki NK), na których znajdują się receptory KIR, rozpoznają, czy dana “obca” komórka jest niepożądana w naszym organizmie. Jeśli obca komórka jest np. zakażona wirusem, to zostaje uznana za intruza, a komórki NK próbują się jej pozbyć z organizmu.

Komórki NK, które znajdują się w macicy, to komórki uNK. Biorą one udział w procesie implantacji zarodka w macicy (zagnieżdżania się) oraz w procesie tworzenia się łożyska.

Poznaj przyczynę niepłodności immunologicznejNa komórkach uNK znajdują się receptory KIR. Dzielą się one na dwa typy: receptory KIR aktywujące, które są kluczowe dla prawidłowego rozwoju łożyska oraz receptory KIR hamujące, które mogą próbować pozbyć się zarodka, jeśli uznają go za obcą komórkę. To, czy zarodek zostanie uznany za obcą komórkę, zależy od ekspresji antygenów HLA-C, które znajdują się na jego powierzchni oraz od tego, czy między hamującymi i aktywującymi receptorami KIR zachodzi równowaga.

Jeśli receptory KIR uznają antygeny HLA-C za obce, to zarodek nie będzie mógł zagnieździć się w macicy. Mówi się wtedy o niepłodności immunologicznej.

Badanie HLA-C – jak się je przeprowadza?

Badanie HLA-C to molekularne badanie genetyczne, które ma na celu sprawdzenie, czy problemy pary z zajściem w ciążę są spowodowane niepłodnością immunologiczną. Powinna wykonać je zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Wykonuje się je na próbce pobranej krwi żylnej. Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Nie jest wymagane także bycie na czczo. Na wynik badania oczekuje się około 7 dni roboczych. Należy skonsultować go z lekarzem.

Aby uzyskać najlepsze efekty diagnostyki niepłodności lub poronień, mężczyzna powinien wykonać badanie HLA-C, a kobieta badanie HLA-C oraz badanie KIR. Zwiększy to szanse na prawidłowe rozpoznanie przyczyny niepłodności lub poronień.

Badanie HLA-C – kiedy powinno się je wykonać?

Badanie HLA-C służy zdiagnozowaniu niepłodności immunologicznej. Powinno więc zostać wykonane szczególnie w trzech przypadkach:

  • W przypadku niepłodności
  • W przypadku wielu poronień
  • W przypadku nieudanych zapłodnień metodą in vitro

Badanie HLA-C – cena

Ile kosztuje badanie HLA-C? Koszt pojedynczego badania to ok. 450-500 zł. Wynik badania HLA-C najlepiej skonsultować z lekarzem immunologiem lub ginekologiem specjalizującym się w niepłodności immunologicznej.

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


Zdjęcie: pixabay.com


Oceń

Data publikacji: 14/10/2021, Data aktualizacji: 02/01/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *