Adopcja komórek jajowych jest coraz bardziej popularna w naszym kraju. Co warto wiedzieć o tej metodzie leczenia niepłodności? Kim są dawczynie komórek jajowych? Odpowiadamy na te pytania.
Spis treści:
Adopcja komórek jajowych to zapłodnienie in vitro z wykorzystaniem komórek jajowych (oocytów) pochodzących od anonimowej dawczyni. Z metody tej korzystają kliniki zajmujące się leczeniem niepłodności u par.
Zobacz również: Niepłodność immunologiczna – jakie badania wykonać?
Z adopcji komórki jajowej mogą skorzystać pary, które od wielu lat bezskutecznie starają się o dziecko. W szczególności metoda ta jest polecana, gdy u kobiety zdiagnozowano przedwczesne wygasanie czynności jajników lub niski poziom AMH (hormonu antymüllerowskiego), a także, kiedy ma ona za sobą poronienie lub nieudaną próbę zapłodnienia in vitro [2]. Dla kobiet, które nie posiadają własnych komórek jajowych lub utraciły płodność w wyniku leczenia (np. po terapii onkologicznej), jest to często jedyna szansa na macierzyństwo.
Zobacz również: Niepłodność – specjalista
Skuteczność adopcji komórek jajowych w leczeniu niepłodności jest wysoka, ocenia się, że wynosi ona ponad 60% [1].
Koszt udziału w programie adopcji komórek jajowych zależy od tego, czy do zapłodnienia są używane świeże, czy też zamrożone oocyty (o tym decyduje lekarz). Para, która chce skorzystać z tej metody, powinna się przygotować na wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych.
Zgodnie z polskim prawem dawczynią komórek jajowych nie może zostać osoba wskazana przez przyszłych rodziców, musi to być ktoś anonimowy. Dopasowaniem dawczyń zajmują się kliniki niepłodności – zostają nimi kobiety w wieku poniżej 35. roku życia, które zgłosiły chęć dobrowolnego przekazania oocytów oraz spełniają rygorystyczne wymagania odnośnie zdrowia.
Czy sprzedaż komórek jajowych jest legalna?
Sprzedaż komórek jajowych może być legalnie prowadzona przez wyspecjalizowane kliniki niepłodności. W tego typu placówkach funkcjonują banki jajeczek, do których mogą się zgłaszać chętne dawczynie. W ramach rekompensaty za pobranie jajeczek otrzymują one 4 tysiące złotych.
Jak się zgłosić do adopcji komórek jajowych?
Po tym jak para wyrazi chęć zaadoptowania komórek jajowych w klinice niepłodności, przyszli rodzice są kierowani na szereg badań kwalifikujących do leczenia niepłodności tą metodą. Kolejny krok to wybór anonimowej dawczyni i stymulacja owulacji. Po pobraniu nasienia mężczyzny i odpowiednim przygotowaniu organizmu biorczyni można zapłodnić komórki jajowe i przeprowadzić transfer zarodków do macicy.
Ile komórek jajowych potrzeba do in vitro?
W ramach programu in vitro zapładnia się zwykle do 6 komórek jajowych. Statystycznie tylko cztery z nich rozwiną się prawidłowo – na dalszym etapie będzie można wykorzystać jeden lub dwa zarodki do transferu do jamy macicy [2].
Czy po zapłodnieniu in vitro można się skontaktować z dawczynią komórek jajowych?
Niestety nie. Z dawczyniami oocytów kontaktują się wyłącznie kliniki niepłodności.
Źródła:
1. https://plodnosc.pl/baza-wiedzy/adopcja-komorek-jajowych/
2. https://gameta.pl/blog/in-vitro-krok-kroku/
Data publikacji: 24/01/2022, Data aktualizacji: 10/03/2022
Dodaj komentarz