W trakcie wyrzynania się zębów niemowlę może mieć trochę wyższą niż zwykle temperaturę ciała, ale nie powinno mieć wysokiej gorączki. Wyjaśniamy, o czym świadczy wysoka temperatura przy ząbkowaniu i co trzeba zrobić w takiej sytuacji. Podpowiadamy jak można ulżyć ząbkującemu dziecku.
Spis treści
Podwyższona temperatura przy ząbkowaniu zazwyczaj nie przekracza 37,7-38⁰C, czyli jest to stan podgorączkowy , a nie gorączka w ścisłym tego słowa znaczeniu. Temperaturę ciała powyżej 38,5⁰C należy raczej traktować jako objaw infekcji (np. górnych dróg oddechowych), a nie wyrzynania się zębów. W przypadku wątpliwości zajrzeć maluchowi do buzi i go uważniej obserwować. Ząbkujące dziecko mocno się ślini i uparcie wkłada wszystko do buzi. Jest przy tym niespokojne, mało śpi. Ponadto częściej domaga się karmienia, ale je krótko i nerwowo. Może też mieć lekki, wodnisty katar oraz pokasływać. Należy pamiętać, że ząbkowanie rozpoczyna się przeważnie nie wcześniej niż 5 miesięcy po urodzeniu się dziecka. Intensywne ślinienie się około 2-3 miesiąca życia to skutek intensywnej pracy ślinianek, z czym maluszek nie do końca potrafi sobie poradzić. Tak wczesne wyrzynanie się zębów zdarza się rzadko.
W przypadku temperatury powyżej 38,5⁰C należy iść z dzieckiem do pediatry, ponieważ albo gorączka jest objawem infekcji (a nie ząbkowania) albo doszło do powikłań przy wyrzynaniu się zębów. W obu przypadkach dziecko trzeba leczyć, np. antybiotykami. Wizyta u lekarza jest też konieczna, gdy temperatura ciała niemowlęcia nie jest aż tak wysoka, ale trwa dłużej niż kilka dni lub nie znika po pojawieniu się w buzi nowego ząbka. Ponadto ząbkujące dziecko nie powinno mieć silnej biegunki i nie powinno często wymiotować. Niektórzy rodzice przypisują te dolegliwości ząbkowaniu. Rzeczywiście mogą się one pojawić, ale raczej jako jednorazowy epizod. Ząbkowaniu nie towarzyszy też powiększenie węzłów chłonnych.
Przy lekko podwyższonej temperaturze ciała przy ząbkowaniu nie zaleca się podawanie dziecku leków przeciwgorączkowych. Należy to zrobić dopiero przy temperaturze od 38,5⁰C. Niektórzy rodzice dają dziecku paracetamol lub ibuprofen, aby ulżyć mu w cierpieniu. Lekarze podchodzą do takiego postępowania różnie, ale lepiej stosować je tylko. jeśli inne sposoby łagodzenia bólu nie są wystarczająco skuteczne. Ząbkującemu malcowi może przynieść ulgę gryzienie schłodzonych gryzaków oraz masowanie dziąseł. Można też kupić w aptece maści na ząbkowanie (np. z rumiankiem), które mają działanie przeciwzapalne.
Data publikacji: 19/01/2025, Data aktualizacji: 19/02/2025
Dodaj komentarz