Pierwszy miesiąc życia dziecka to wyzwanie dla rodziców, którzy opiekują się noworodkiem po raz pierwszy. Często boją się, że z powodu braku doświadczenia nie zauważą objawów poważnej choroby u dziecka. Wyjaśniamy, na co trzeba szczególnie uważać przy pielęgnacji maluszka w pierwszym miesiącu życia.
Spis treści
Obecnie zaleca się karmienie noworodka zawsze, gdy się tego domaga, ale nie rzadziej niż co 3-4 godziny. Przy czym może on jeść rzadziej. Chyba że pediatra zaleci inaczej, np. gdy maluszek za wolno przybiera na wadze. W trakcie karmienia głowa dziecka powinna być wyżej niż reszta jego ciała. Jeśli opiekun podaje malcowi mleko modyfikowane, smoczek musi być ciągłe wypełniony mlekiem. W przeciwnym wypadku dziecko może nałykać się powietrza i potem mieć bóle brzucha. Maluszek po jedzeniu może ulewać, dlatego po posiłku powinno się go przez parę minut trzymać na rękach w pozycji pionowej, aby mu się odbiło.
Noworodek powinien spać na plecach z głową uniesioną nieco powyżej klatki piersiowej lub na boku. Dzięki temu się nie zachłyśnie przy ulewaniu. Tak małe dzieci nie powinny spać na poduszce, a w łóżeczku nie może być żadnych zabawek, przytulanek. Nawet noworodek mógłby przez sen nieświadomie wtulić się zbyt mocno w pluszaka i poddusić. Miesięcznego dziecka nie wolno układać do snu na brzuszku. Powinien on codziennie przebywać w tej pozycji, aby ćwiczyć mięśnie. Jednak w tym czasie musi być aktywny i cały czas być obserwowany przez opiekuna.
Pierwszy miesiąc życia dziecka to czas, w którym do domu przychodzi położna. Jej zadaniem jest między innymi sprawdzenie, czy maluszek jest zdrowy, a rodzice właściwie się nim opiekują. Między 2 a 4 tygodniem po porodzie odbywa się też wizyta patronażowa pediatry (w domu lub w placówce). Jednak między kolejnymi spotkaniami z pracownikami ochrony zdrowia, może okazać się, że dziecko wymaga leczenia. Rodzice powinni zabrać dziecko do pediatry, gdy:
Natomiast opiekunowie maluszka powinni wezwać pogotowie ratunkowe, jeśli:
Data publikacji: 19/02/2025
Dodaj komentarz