Pierwsza wizyta u pediatry – jak wygląda bilans zdrowia noworodka?

pierwsza wizyta u pediatry

Pierwsza wizyta u pediatry powinna mieć miejsce między 2 a 4 tygodniem życia dziecka, więc gdy jest jeszcze noworodkiem. Rodzice często niepotrzebnie się nią stresują lub przeciwnie nie są do niej właściwie przygotowani. Jak wygląda bilans zdrowia noworodka?

Pierwsza wizyta u pediatry – jak ubrać dziecko i co ze sobą zabrać?

Noworodek powinien być ubrany w ciuszki, które łatwo będzie mu zdjąć i ponownie założyć. W trakcie pomiarów i badań maluszek może mieć na sobie tylko pieluszkę. Oczywiście strój dziecka trzeba też dostosować do warunków atmosferycznych, które panują na zewnątrz. Najlepiej przebrać je i zmienić pampersa tuż przed wyjściem do przychodni lekarskiej. Opiekun musi mieć ze sobą książeczkę zdrowia, kartę szczepień, wypis z oddziału noworodkowego. Warto jednak zabrać dodatkowo:

  • Zapasowe ubranka, pampersy i chusteczki nawilżające – maluszek może wymagać przebrania np. brudnej pieluszki lub mokrej koszulki.
  • Smoczek uspokajający – jeśli dziecko z niego korzysta.
  • Butelkę z mlekiem (ciepłym, w otulaczu) – nie trzeba tego robić, jeżeli mama nie będzie miała problemu z karmieniem noworodka piersią w miejscu publicznym. W niektórych placówkach medycznych są do tego wydzielone tzw. pokoje dla matek z niemowlętami.
  • Dużą pieluszkę tetrową lub kocyk – nie powinno się kłaść dziecka bezpośrednio na przewijaku lub kozetce w gabinecie lekarskim (ze względów higienicznych).
  • Listę pytań do pediatry lub pielęgniarki oraz odpowiedzi na możliwe do przewidzenia pytania lekarza –pomoże to w usprawnieniu przebiegu wizyty.

Jak wygląda pierwsza kontrola u pediatry?

Zazwyczaj opiekun wraz z dzieckiem musi wejść do gabinetu pielęgniarki, ponieważ to tam maluszek jest ważony i mierzony. W tym czasie w pomieszczeniu może już być lekarz i np. przeglądać dokumenty, rozmawiać z rodzicem. Następnie pediatra sprawdza między innymi: kształt, wielkość czaszki oraz wielkość ciemiączek, napięcie mięśniowe i odruchy pierwotne, stawy biodrowe. W razie potrzeby kieruje dziecko do lekarzy specjalistów. Standardowo sprawdza się, czy rodzice otrzymali w szpitalu skierowanie do poradni preluksacyjnej, a jeśli nie – lekarz wypisuje skierowanie.

O czym rozmawia pediatra z rodzicem na pierwszej wizycie?

Zazwyczaj pyta o:

  • Sposób odżywiania noworodka (mlekiem matki, mlekiem modyfikowanym lub karmienie mieszane).
  • Ilość zużywanych pieluszek w ciągu dnia
  • Częstotliwość oddawania stolca przez dziecko i jego wygląd.
  • Zachowanie dziecka na co dzień (czy jest spokojne, pobudzone, jak długo śpi na dobę).

Opiekun dziecka może też przedstawić swoje wątpliwości i obawy związane z opieką nad dzieckiem.

Oceń

Data publikacji: 20/03/2025

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *