Niemowlę a upały - objawy, zapobieganie i postępowanie przy udarze cieplnym lub słonecznym

Niemowlę a upały – objawy, zapobieganie i postępowanie przy udarze cieplnym lub słonecznym

niemowlę a upały

W upalne dni rodzice muszą zmienić sposób pielęgnacji najmłodszych pociech. Nie zawsze są oni świadomi, jak słaby system regulacji temperatury ma niemowlę, a upały mogą u niego szybko doprowadzić do udaru cieplnego. Wyjaśniamy jak mu zapobiegać, rozpoznać i leczyć.

Niemowlę a upały: Jak dbać o dziecko, żeby uniknąć udaru cieplnego

Udar cieplny lub słoneczny pojawia się na skutek przegrzania organizmu, lub zbyt dużej ekspozycji na promienie słoneczne. Jednym z jego rodzajów jest udar słoneczny. Im młodsze dziecko, tym ma słabiej rozwinięty system termoregulacji, więc jest bardziej zagrożone udarem. Dlatego trzeba często kontrolować, czy niemowlęciu nie jest po prostu za gorąco. Nie można go też narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W trakcie upałów niemowlę powinno być ubierane w cienkie, jasne i przewiewne tkaniny, a na zewnątrz mieć zawsze na głowie letnie nakrycie głowy (czapkę z daszkiem, chustę, kapelusz). Przy bardzo wysokich temperaturach trzeba dodatkowo chłodzić maluszka, np. szybką kąpielą w letniej wodzie. Warto rozważyć, czy w mieszkaniu dziecko nie będzie się lepiej czuło w samym pampersie. Ponadto pieluszkę trzeba często zmieniać, ponieważ upał przyspiesza namnażanie się bakterii. Samo noszenie pampersa w upale też jest niezbyt przyjemne. Dziecko z pewnością poczuje ulgę, gdy kilka razy dziennie będzie mogło spędzić chociaż parę minut z gołą pupą. Ryzyko rozwinięcia się udaru cieplnego wzrasta, gdy dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów. Niemowlę należy zachęcać do picia. To karmione piersią wystarczy częściej przystawiać, ponieważ latem pokarm mamy zawiera więcej wody. Dziecku na mleku modyfikowanym powinno się podawać też: wodę (najlepiej), słabą herbatę, mocno rozcieńczone soki. Na spacer z maluchem dobrze jest wychodzić przed 10 rano lub dopiero po 17.

Niemowlę a upały: objawy i postępowanie przy udarze cieplnym

Dziecko, które ma udar cieplny, będzie bardzo źle się czuło. Dlatego może nagle odmówić zabawy, stać się marudne i płaczliwe. Ponadto jego oddech może wyraźnie przyspieszyć. Objawem udaru cieplnego u niemowlaka jest też zbyt blada lub wyraźnie zaczerwieniona skóra twarzy, gorączka oraz zapadnięte ciemiączko. Dziecko może też zemdleć.

Udar cieplny u niemowlaka – zasady postępowania

W przypadku zauważenia oznak udaru cieplnego, należy niezwłocznie przenieść dziecko w chłodne miejsce oraz wezwać karetkę pogotowia. Udar cieplny stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Maluszka należy ostrożnie schłodzić, np. ręcznikiem zmoczonym w zimnej wodzie. Dziecko nie można wkładać do zimnej wody ani stosować okładów z lodem. Może to doprowadzić do szoku termicznego.

Oceń

Data publikacji: 27/12/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *