Kiedy i jak podawać witaminę D dla niemowlaka?

Kiedy i jak podawać witaminę D dla niemowlaka?

Witamina D3 - jaka jest jej rola w organizmie?

Witamina D jest syntetyzowana pod wpływem ekspozycji skóry na słońce. W przypadku niemowlaków nadmierne wystawianie na działanie promieniowania UV nie jest jednak zalecane. Na szczęście na rynku są dostępne suplementy z witaminą D dla niemowlaka. Kiedy i jak je podawać?

Spis treści:

1. Witamina D3 – jaka jest jej rola w organizmie?
2. Witamina D dla niemowlaka – czym grozi jej niedobór?
3. Witamina D3 dla niemowlaka – kiedy ją podawać? W jakich dawkach?
4. Witamina D dla niemowlaka a karmienie mlekiem modyfikowanym

Witamina D3 – jaka jest jej rola w organizmie?

Witamina D (inaczej witamina D3 lub cholekalcyferol) pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. To witamina, która [1] [2] [3]:

• wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego,
• wspomaga wchłanianie wapnia oraz fosforu i co za tym idzie, rozwój układu kostnego.

Witamina D chroni przed chorobami serca, cukrzycą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, stwardnieniem rozsianym, zaburzeniami wzrostu i niektórymi chorobami nowotworowymi.

Witamina D dla niemowlaka – czym grozi jej niedobór?

U osób dorosłych niedobór witaminy D prowadzi do osłabienia kości i zwiększenia podatności na złamania. U dzieci jest podobnie, z tym że brak witaminy D może poskutkować także zaburzeniami wzrostu i rozwojem krzywicy [2] [3] [4].

Niestety objawy niedoboru witaminy D u niemowlaka są trudne do zauważenia, a ich konsekwencje mogą się pojawić dopiero po kilku miesiącach lub nawet latach [2]. Sygnałem alarmującym mogą być[2]:

• częste infekcje u dziecka,
• skłonność do licznych złamań kości,
• słaby wzrost.

Zobacz również: Trądzik niemowlęcy – skąd się bierze i jak go leczyć?

Witamina D3 dla niemowlaka – kiedy ją podawać? W jakich dawkach?

Mleko matki jest najlepszym źródłem składników odżywczych dla niemowląt, jednak nie dostarcza ono odpowiedniej ilości witaminy D [4] [5]. A ponieważ w przypadku małych dzieci ekspozycja na słońce nie jest zalecana, aby zapobiec niedoborom, wskazane jest, by podawać im suplementy.

Ile wynosi dawkowanie witaminy D3 dla niemowlaka? American Academy of Pediatrics zaleca, aby niemowlęta otrzymywały 400 IU witaminy D na dobę [5]. Podobnie wyglądają zalecenia dotyczące przyjmowania witaminy D w populacji ogólnej, z tym że dawki witaminy D różnią się w zależności od wieku [6]. Zgodnie z nimi [3] [6]:

dawkowanie witaminy D dla niemowlaków w wieku do 6 miesięcy wynosi 400 IU/dobę, niezależnie od sposobu karmienia,

dawkowanie witaminy D u niemowlaków w wieku od 6. do 12. miesiąca życia wynosi 400–600 IU/dobę, w zależności od dobowej dawki witaminy D dostarczanej z pokarmem,

dawkowanie witaminy D u dzieci w wieku powyżej 1. roku życia wynosi 600–1000 IU/dobę, w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie.

Suplementacja u starszych dzieci nie jest konieczna (ale jest zalecana) w okresie od maja do września, jeśli maluch przebywa z odkrytymi przedramionami i podudziami na słońcu, co najmniej 15 minut dziennie, natomiast jeśli dziecko cierpi na otyłość, wymagane jest zwiększenie podaży witaminy D3 do 1600–4000 IU/dobę, w zależności od stopnia otyłości [3].

Górne dopuszczalne dobowe dawki witaminy D dla niemowlaka wynoszą 1000 IU/dzień, natomiast w przypadku dzieci w wieku 1–10 lat: 2000 IU/dzień [3]. W każdym przypadku dawkowanie określa lekarz pediatra. Jaką witaminę D dla niemowlaka wybrać? Najwygodniejsze w obsłudze są suplementy w postaci kropelek. Można je podać bezpośrednio na język bobasa podczas kąpieli.

Zobacz również: Noworodek z zębami – nie zdarza się często ale jest to możliwe

Witamina D dla niemowlaka a karmienie mlekiem modyfikowanym

Jeśli chodzi o suplementowanie witaminy D3 dla niemowlaka u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, dziecko powinno otrzymywać 400 IU witaminy D w ciągu doby, wliczając w to zarówno dietę, jak i preparaty farmaceutyczne [7] [8]. Jeśli maluch spożywa w ciągu doby około 1000 ml mleka początkowego oraz około 700-800 ml mleka następnego, nie jest wymagana dodatkowa suplementacja [7] [8].


Źródła:

1. https://www2.hse.ie/wellbeing/babies-and-children/weaning-eating/nutrition-baby/vitamin-d

2. https://health.clevelandclinic.org/do-babies-really-need-vitamin-d-supplements/

3. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/139889,witamina-d-jaka-dawka-jest-bezpieczna

4. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/expert-answers/vitamin-d-for-babies/faq-20058161

5. https://www.cdc.gov/breastfeeding/breastfeeding-special-circumstances/diet-and-micronutrients/vitamin-d.html

6. Rusińska A. et al. Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018. Postępy Neonatologii 24 (1) (2018)

7. Stanowisko Zespołu Ekspertów. Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D – 2009. Ginekologia Polska 81: 149-153 (2010)

8.Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D – 2009. Pediatria po Dyplomie 14 (2): 97-100 (2010)

 

Oceń

Data publikacji: 04/03/2022, Data aktualizacji: 14/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *