Jak zbudować silną więź z noworodkiem?

jak zbudować silną więź z noworodkiem

Od samego początku ciąży tworzymy więź emocjonalną z naszym dzieckiem. Zapewnia ona maluszkowi poczucie bezpieczeństwa i miłości. Po porodzie powinniśmy więc skupić się na pogłębieniu owej więzi. Jest to proste i przyjemne. Dowiedz się, jak zbudować silną więź z noworodkiem!

Spis treści:

  1. Karmienie dziecka piersią
  2. Dotyk
  3. Mów do dziecka
  4. Nie bagatelizuj płaczu

Karmienie dziecka piersią

Karmienie piersią może przynieść nam i dziecku wiele korzyści. Jest to nie tylko sposób na dostarczenie maluszkowi pożywienia. Poprzez ssanie piersi dziecko może budować swoją więź z mamą. Jest to wynik wydzielania hormonu przywiązania, czyli oksytocyny. W trakcie połogu ma ona magiczne działanie – pozwala Ci reagować na potrzeby dziecka pomimo zmęczenia. Ma ona także działanie uspokajające, dzięki czemu zapobiega depresji poporodowej.

Zobacz również: Boisz się wziąć dziecko na ręce? Jak nosić i tulić dzieci?

Dotyk

Więź emocjonalną z dzieckiem budujemy przede wszystkim poprzez dotyk. Każda jego forma zbliży Was do siebie. Staraj się więc jak najczęściej przytulać, głaskać i masować swojego maluszka. Stawiajcie na bliskość najczęściej, jak tylko możecie. Dzięki temu wydzieli się oksytocyna, która uspokoi Ciebie i dziecko. Dotyk jest więc bardzo potrzebny Wam obojgu.
Dotyk i bliskość to nie tylko przytulanie i głaskanie. Jest to także noszenie dziecka. Twój maluszek bardzo tego potrzebuje, dlatego nie daj sobie wmówić, że to niewłaściwe. W noszeniu maluszka pomóc może Ci specjalna chusta. Dzięki niej będzie Ci dużo wygodniej. Unikniesz także bólu pleców, który z czasem może się pojawić.

Mów do dziecka

Twój głos dziecku kojarzy się ze spokojem i bezpieczeństwem. Powinnaś więc jak najczęściej nachylać się nad nim i do niego mówić. Maluszek co prawda jeszcze nie zrozumie Twoich słów, ale pozwoli mu to się do Ciebie bardzo zbliżyć. Możesz mówić do dziecka cokolwiek. Opowiadaj mu, jak się czujesz lub jak Ci minął dzień. Z czasem maluszek zacznie Ci odpowiadać na swój sposób.

Zobacz również: 34 tydzień ciąży wcześniak – jak rozwija się dziecko?

Nie bagatelizuj płaczu

Twój maluszek nie potrafi się jeszcze z Tobą komunikować. Robi to więc za pomocą płaczu. Komunikuje tak m.in. głód, przebodźcowanie czy potrzebę bliskości. Bagatelizując to, uczysz go, że jego potrzeby są nieważne. Na płacz powinniśmy więc zawsze reagować. Dzięki temu Twoje dziecko będzie czuło się bezpieczne oraz będzie miało poczucie, że jego potrzeby są zawsze zaspokajane.

Oceń

Data publikacji: 03/01/2024, Data aktualizacji: 05/02/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *