Ciemieniucha u niemowląt

Ciemieniucha

Twoje maleństwo ma na głowie nieestetyczną żółtą skorupę? Zastanawiasz się jak pozbyć się tego „kasku” i czy zagraża on maleństwu? Boisz się go usunąć, żeby nie zrobić krzywdy dziecku? Przeczytaj co powinnaś wiedzieć na temat ciemieniuchy!

Grube, żółte łuski pojawiają się na głowie noworodka kilka dni po tym jak przyszedł na świat. Zdarza się, że są one pojedyncze, częściej jednak występują w „postaci zbiorowej” (pokrywają niemal całą powierzchnię skóry głowy dziecka).

Ciemieniucha (tak nazywa się ta żółta skorupa pokrywająca główkę Twojego maluszka) nie boli ani nie swędzi maluszka. Jest do „defekt” czysto estetyczny, który można z czasem usunąć oraz zapobiegać jego rozwojowi.

Ciemieniucha u niemowląt – skąd się bierze?

Ciemieniuchę powoduje nadmierne wytwarzanie łoju przez gruczoły znajdujące się na skórze dziecka. Przez pewien czas po porodzie hormony mamy krążą jeszcze po organizmie dziecka w skutek czego gruczoły łojowe pracują zbyt intensywnie.Wytwarzany przez nie w nadmiarze łój łącząc się ze złuszczającym się naskórkiem tworzy żółta skorupę o różnym natężeniu.

Musisz także wiedzieć, że rozwojowi ciemieniuchy u noworodka sprzyja pot. Dlatego też zadbaj o przewiewną czapeczkę dla dziecka (100% bawełny, najlepiej biała bo barwniki mogą podrażnić skórę). Zdejmuj dziecku czapeczkę zawsze gdy znajdzie się ono w pomieszczeniu zamkniętym, aby uniknąć przegrzania główki a co za tym idzie pocenia.

Ciemieniucha u niemowląt- jak się jej pozbyć?

Jeśli ciemieniucha na skórze maluszka nie jest zbyt nasilona ( składa się na nią zaledwie kilka łusek). Przed kąpielą natrzyj główkę dziecka oliwką dla niemowląt, przykryj watą nasączoną oliwką i załóż na główkę cieniutką czapeczkę. Odczekaj chwilę aż łuski zmiękną a następnie wyczesz z włosów maleństwa te łuski, które się odwarstwiły.

Umyj potem główkę dziecka delikatnym szamponem (nie używaj szamponów przeciwłupieżowych i tym podobnych detergentów ponieważ mogą one spowodować podrażnienia delikatnej skóry dziecka!).

Jeśli ciemieniucha jest bardziej rozległa zamiast zwykłej oliwki zastosuj specjalne preparaty (oliwki i kremy) zawierające wyciągi z roślin np. wyciąg z brzozy czy lipy, które ograniczają wytwarzanie łoju a zawarte w nich substancje natłuszczające odwarstwiają łuski ciemieniuchy. Preparaty te najlepiej stosować na noc.

Rano należy wyczesać łuski z włosków dziecka oraz umyć główkę. Przy rozległej ciemieniusze do mycia główki dziecka stosować można (oprócz zwykłego, delikatnego szamponu dla niemowląt) namoczone w ciepłej wodzie otręby pszenne lub tez płatki owsiane.

Walka z ciemieniuchą u niemowląt trwa zwykle do 3 miesiąca życia dziecka (wówczas normuje się praca gruczołów łojowych). Przez cały ten czas musisz sukcesywnie usuwać powstające łuski, ponieważ utrudniają one oddychanie skórze głowy a w późniejszym czasie mogą stać się przyczyną problemów z włoskami.

Ciemieniucha u niemowląt – kiedy potrzebna jest interwencja lekarza?

Do lekarza udać się trzeba na pewno wtedy, gdy zauważysz, że ciemieniucha pojawia się poza skórą główki (np. na szyi, pod pachami itp.) lub wtedy gdy skóra głowy jest mocno zaczerwieniona . Objawy takie mogą świadczyć o atopowym zapaleniu skóry i wymagają zaplanowania odpowiedniego leczenia.

Zobacz też: Temperatura u niemowlaka


5/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 11/06/2015, Data aktualizacji: 29/10/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *