Alergia u niemowląt objawia się dolegliwościami gastrycznymi, ze strony układu pokarmowego oraz problemami skórnymi. Często objawy te są mylone z objawami nietolerancji pokarmowej, która – w przeciwieństwie do alergii – nie mija z wiekiem. Podpowiadamy, jak rozpoznać alergię u niemowląt i jak pomóc maluchowi!
Spis treści:
Czym są alergie pokarmowe?
Jakie objawy dają alergie pokarmowe?
Jak zdiagnozować alergię u niemowląt?
Na czym polega leczenie alergii u niemowląt?
Jakie są czynniki ryzyka alergii?
Alergia u niemowląt wynika z nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na substancje, na które organizm jest szczególnie wrażliwy, czyli alergeny. W przypadku alergii pokarmowej takim alergenem może być np. mleko krowie. Nawet najmniejsza wypita ilość może wywołać reakcję alergiczną.
Zobacz też: Dziecko bez mleka? Alergia na mleko u dziecka
Alergia u niemowląt może się objawić poprzez:
W przeciwieństwie do nietolerancji pokarmowych objawy te mogą się pojawić w przeciągu nawet kilku minut od zjedzenia produktu zawierającego alergen.
Alergia u niemowląt to problem wynikający z nadwrażliwości pokarmowej, związanej z zaburzeniami immunologicznymi. Jej objawy mogą jednak zostać pomylone z nietolerancją pokarmową (która wynika z wrodzonych zaburzeń enzymatycznych oraz czynników toksycznych, farmakologicznych czy metabolicznych), dlatego bardzo ważna jest poprawna diagnoza.
O doborze odpowiedniego testu alergicznego decyduje lekarz pediatra. W przypadku alergii najczęściej wykonuje się testy alergiczne oraz tzw. próbę eliminacji i prowokacji. Jeśli zachodzi podejrzenie nietolerancji pokarmowej, wykonuje się badania genetyczne i serologiczne.
Leczenie alergii u niemowląt polega na usunięciu z diety produktów, które mogą zawierać alergeny. Jeśli dziecko jest karmione piersią, produkty te powinny zostać usunięte z diety matki. Nie wolno jednak wprowadzać takiego leczenia ani diety eliminacyjnej na własną rękę, by nie doprowadzić do groźnych niedoborów substancji odżywczych w organizmie. Dieta powinna więc zostać wprowadzona w konsultacji z lekarzem!
Istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia alergii u niemowląt. Są to:
Jeśli nasz maluch ma alergię, należy zawsze dokładnie sprawdzać skład produktów, z których przygotowywane są posiłki. Na szczęście (w przeciwieństwie do wrodzonych nietolerancji pokarmowych) z wiekiem alergie przemijają, w związku z czym stosowanie diety eliminacyjnej nie będzie konieczne przez całe życie, a jedynie w młodszych latach, aż do ustąpienia objawów alergii.
Zobacz też:
Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: valuavitaly/Depositphotos.com
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 23/10/2019, Data aktualizacji: 29/10/2021
Dodaj komentarz