Najpiękniejsza muzyka – dźwięk serduszka dziecka. Domowe KTG

Najpiękniejsza muzyka – dźwięk serduszka dziecka

dom

Zazwyczaj każda przyszła mama w okresie od 20-25 tygodnia ciąży wykonuje badanie KTG u lekarza ginekologa, czy położnej. Są one bardzo szczegółowe i monitorują czynność serca płodu oraz czynność skurczową mięśnia macicy. Badanie wykonywane jest rzadko zazwyczaj pod koniec ciąży, więc w razie niepokoju warto skorzystać z innych możliwości.

Czym jest domowe KTG?

Domowe KTG wykonuje się za pomocą detektora tętna płodu. Jest to specjalistyczne urządzenie, wykorzystywane właśnie do badania tętna serca dziecka w zaciszu domu. Budowa urządzenia jest niezwykle prosta, ponieważ składa się ono z czułej sondy oraz odbiornika z głośnikiem. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi zmieści się niemal do każdej torebki zapewniając możliwość kontroli w wielu sytuacjach. W kilku prostych krokach warto wyjaśnić, w jaki sposób wykonywane jest badanie.

  1. Urządzenie generuje dźwięki za pomocą czułej sondy
  2. Głowica wysyła krótkie sygnały dźwiękowe do brzucha przyszłej mamy
  3. Głowica odbiera odbite sygnały dźwiękowe.
  4. Sonda zamienia odbierany sygnał w dźwięk w ten sposób odzwierciedlając bicie serca maluszka.

Wykonanie badania – krok po kroku

Najważniejszą informacją dla przyszłej mamy podczas wykonywania badania to zachowanie cierpliwości. Badanie jest naprawdę proste w wykonaniu, jednakże każda pociecha to szeroki wachlarz akrobacji, dlatego ważne jest, aby przed badaniem uzbroić się w pozytywną energię i spokój. Taki arsenał zapewni nam harmonię wewnętrzną i wiarygodne wyniki. Przejdźmy teraz do samego badania. Sposób wykonania jest łatwy i wymaga zachowania kilku prostych instrukcji:

  1. Posmarowanie głowicę specjalnym żelem, wzmacniającym czułość detektora.
  2. Przyłożenie głowicy do brzucha.
  3. Przesuwanie głowicy po brzuchu, w celu znalezienia bicia serca dziecka.

Poniższa grafika przedstawia sposób przesuwania sondy po brzuchu, aby badanie było skuteczne i miarodajne.

domowe ktg - sposób przesuwania sondy po brzuchu, aby badanie było skuteczne

Ważnym elementem są również określone pory dnia, w których najlepiej przeprowadzić domowe KTG. Statystycznie najskuteczniejsze pory dnia to:

  • W ciągu 30 minut po obudzeniu się,
  • W ciągu 60 minut po posiłku,
  • Około 30 minut przed zaśnięciem.

Domowe KTG – po co?

Detektor tętna płodu zapewnia skuteczną profilaktykę ciążową i jest istotnym urządzeniem w opiece prenatalnej. Ruchy dziecka są w różnych etapach mniejsze bądź większe, ponieważ w wyniku rozwoju maleństwo ma coraz mniej miejsca i w trzecim trymestrze ruchy dziecka mogą być rzadsze. Niewielka częstotliwość wizyt u ginekologa podczas ciąży dodatkowo może powodować stres, dlatego właśnie, aby zniwelować niepokój warto skorzystać z urządzenia. Detektor tętna płodu przede wszystkim ma za zadanie zbadać bicie serca dziecka i określić, czy parametry są w normie. Jednakże domowe KTG ma również zastosowanie psychologiczne, ponieważ każda przyszła mama podczas ciąży powinna ograniczyć poziom stresu do minimum. Ponadto najwspanialszą muzyką dla uszu ciężarnej jest bicie serduszka maleństwa. Warto, aby przyszły tata również się przyłączył, gdyż dzięki takiemu doznaniu na pewno wzmocni więź z maluszkiem. Możliwość nagrania tych pięknych chwil na pewno umili niejeden rodzinny obiad. Należy jednak pamiętać, że jest to uproszczone KTG i nie zastępuje szczegółowego badania wykonywanego u lekarza. Jeśli wyniki są nieprawidłowe to należy udać się do szpitala w celu kontroli, aby sprawdzić przyczynę takiego pomiaru.

W jakich przypadkach szczególnie należy skorzystać z badania?

Domowe KTG pozwala m.in. w porę wykryć niedotlenienie dziecka, problemy z łożyskiem czy inne powikłania ciążowe. Istotne jest, aby wykonać badanie w przypadku związanej z ciążą choroby, wad genetycznych, ciąży bliźniaczej, ciąży przenoszonej, dystrofii płodu, uprzedniego poronienia. Warto pamiętać, że przy takich dolegliwościach lekarze i położne często zalecają korzystanie z takich urządzeń w zaciszu domowym. Dzięki temu można zapobiec wielu dolegliwościom i powikłaniom. Wykrycie niektórych niepokojących sygnałów dużo wcześniej pozwala na skuteczniejsze leczenie.

Nowoczesne rozwiązania – jak nie przepłacać i wypożyczyć?

W dobie obecnych czasów nie warto przepłacać za sprzęt wysokiej jakości. Warto skorzystać z możliwości wypożyczenia takiego produktu. Wypożyczalnia sprzętu medycznego to idealne rozwiązanie, ponieważ z detektora każda przyszła mama korzysta tylko przez określony czas.
Najczulsze modele urządzeń, czyli Jumper Medical JPD-100E oferuje strona internetowa www.rentmama.pl. Firma dostarcza je w 24 godziny pod wskazany adres, a po zakończeniu wynajmu kurier przyjeżdża i odbiera urządzenie. Oznacza to, że przyszła mama nie musi nawet wychodzić z domu. Wraz z detektorem każda kobieta otrzymuje również specjalny żel, który zwiększa czułość urządzenia. Bardzo ważne jest to, iż każdorazowo urządzenia są sprawdzane pod względem jakości badania i dźwięku, aby zapobiec wszelkim nieprawidłowościom.

Klikając w poniższy link każda z Pań otrzymuje 10 zł rabatu na zamówienie na hasło: rentmamapl: Prosimy jedynie o dodanie linku z kodem: https://www.rentmama.pl/zamowienie/okres-wypozyczenia/4?ref=rentmamapl


Artykuł powstał we współpracy z rentmama.pl | Grafika w artykule: rentmama.pl | Zdjęcie główne: dolgachov/123rf.com

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 08/10/2019, Data aktualizacji: 01/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *