Mamy ustawę o in vitro - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Mamy ustawę o in vitro

USG genetyczne

Pary, które od lat bezskutecznie starają się o dziecko mogą odetchnąć z ulgą. Nieosiągalne dotąd marzenie o własnym potomstwie już niedługo stanie się dla nich dużo łatwiejsze do spełnienia. Po trwającym od lat sporze wreszcie udało się uregulować kwestie związane z in vitro.

Urzędujący jeszcze przez niespełna 2 tygodnie na stanowisku prezydenta Bronisław Komorowski podpisał właśnie ustawę o leczeniu niepłodności oraz metodzie in vitro, z zamiarem skierowania jednego z jej punktów do rozpatrzenia Trybunału Konstytucyjnego. Jakie są założenia nowej ustawy?

Przepisy ustawy o in vitro

Z ustawy przygotowanej przez resort zdrowia wynika, że z metody in vitro będą mogły skorzystać nie tylko małżeństwa, ale też pary, u których trwające co najmniej 12 miesięcy leczenie nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Dokument zabrania jednocześnie zamrażania więcej niż 6 zarodków oraz wykorzystywania ich do celów innych niż zapłodnienie. Dopuszcza też ich dawstwo. Niszczenie zdrowych embrionów, a więc zdolnych do prawidłowego rozwoju będzie z kolei podlegało każe pozbawienia wolności – od 6 miesięcy do 5 lat.

Diagnostyka preimplantacyjna będzie się ograniczała do badania zarodków pod kątem chorób genetycznych. Rodzice nie będą więc mogli decydować o wyglądzie swojego przyszłego potomka, a więc kolorze jego włosów czy oczu. Nie będą też mieli wpływu na to czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec. Wyjątek od tej reguły stanowi sytuacja,  kiedy to płeć dziecka może zaważyć o jego przyszłym zdrowiu – wiele chorób genetycznych jest bowiem sprzężonych z płcią.

Punktem ustawy zgłoszonym przez prezydenta RP do Trybunału Konstytucyjnego jest punkt dotyczący pobierania komórek rozrodczych od osób nieprzytomnych (np. znajdujących się w śpiączce), które mogłyby mieć w przyszłości problemy z płodnością. Ustawa zezwala na pozyskiwanie komórek od takich pacjentów, co ma na celu „zabezpieczenie ich płodności na przyszłość”. W innej części tego samego dokumentu  widnieje jednak zapis mówiący o tym, że komórki rozrodcze można otrzymać wyłącznie za zgodną pacjenta. Prezydent uznał więc, że kwestię tę powinien rozstrzygnąć TK.

Czym jest zapłodnienie in vitro

In vitro jest metodą wspomagania rozrodu, skierowaną do par mających problemy z płodnością. Jak wiadomo zapłodnienie to nic innego jak połączenie się plemnika z komórką jajową. W in vitro wygląda to bardzo podobnie, z tą tylko różnicą, że cały proces zapłodnienia odbywa się w warunkach laboratoryjnych i poza ciałem kobiety (pozaustrojowo). Aby można było tego dokonać potrzebna jest jednak dojrzała komórka jajowa. W tym celu, przy pomocy hormonów, u kobiety wywołuje się owulację (jajeczkowanie). Uwolnione w ten sposób komórki są pobierane i łączone z plemnikami. Gotowe zarodki wprowadza się następnie do macicy i czeka na ich zagnieżdżenia. Gdy to się stanie, cała ciąża powinna przebiegać już prawidłowo. Zapłodnienie metoda in vitro składa się więc z kilku etapów, a cały ten proces może trwać nawet kilka tygodni.


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:

 

 

Przeczytaj również:

24/07/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij