Mamy ustawę o in vitro – Badaniaprenatalne.pl Przeskocz do treści

Mamy ustawę o in vitro

Mamy ustawę o in vitro

stan prawny aktualny na dzień publikacji artykułu

Pary, które od lat bezskutecznie starają się o dziecko, mogą odetchnąć z ulgą. Nieosiągalne dotąd marzenie o własnym potomstwie już niedługo stanie się dla nich dużo łatwiejsze do spełnienia. Po trwającym od lat sporze wreszcie udało się uregulować kwestie związane z in vitro.

Urzędujący jeszcze przez niespełna 2 tygodnie na stanowisku prezydenta Bronisław Komorowski podpisał właśnie ustawę o leczeniu niepłodności oraz metodzie in vitro, z zamiarem skierowania jednego z jej punktów do rozpatrzenia Trybunału Konstytucyjnego. Jakie są założenia nowej ustawy?

Ustawa o in vitro – przepisy

Z ustawy przygotowanej przez resort zdrowia wynika, że z metody in vitro będą mogły skorzystać nie tylko małżeństwa, ale też pary, u których trwające co najmniej 12 miesięcy leczenie nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Dokument zabrania jednocześnie zamrażania więcej niż 6 zarodków oraz wykorzystywania ich do celów innych niż zapłodnienie. Dopuszcza też ich dawstwo. Niszczenie zdrowych embrionów, a więc zdolnych do prawidłowego rozwoju, będzie z kolei podlegało każe pozbawienia wolności – od 6 miesięcy do 5 lat.

Diagnostyka preimplantacyjna będzie się ograniczała do badania zarodków pod kątem chorób genetycznych. Rodzice nie będą więc mogli decydować o wyglądzie swojego przyszłego potomka, a więc kolorze jego włosów czy oczu. Nie będą też mieli wpływu na płeć. Wyjątek od tej reguły stanowi sytuacja,  kiedy to płeć dziecka może zaważyć o jego przyszłym zdrowiu – wiele chorób genetycznych jest bowiem sprzężonych z płcią.

Zobacz też: Pierwsza wizyta w klinice niepłodności

Punkt ustawy zgłoszony do Trybunału Konstytucyjnego

Punktem ustawy zgłoszonym przez prezydenta RP do Trybunału Konstytucyjnego jest punkt dotyczący pobierania komórek rozrodczych od osób nieprzytomnych (np. znajdujących się w śpiączce), które mogłyby mieć w przyszłości problemy z płodnością. Ustawa zezwala na pozyskiwanie komórek od takich pacjentów, co ma na celu „zabezpieczenie ich płodności na przyszłość”. W innej części tego samego dokumentu  widnieje jednak zapis mówiący o tym, że komórki rozrodcze można otrzymać wyłącznie za zgodną pacjenta. Prezydent uznał więc, że kwestię tę powinien rozstrzygnąć TK.

Czym jest zapłodnienie in vitro?

In vitro jest metodą wspomagania rozrodu, skierowaną do par mających problemy z płodnością. Jak wiadomo, zapłodnienie to nic innego, jak połączenie się plemnika z komórką jajową. W in vitro wygląda to bardzo podobnie, jednak cały proces zapłodnienia odbywa się w warunkach laboratoryjnych i poza ciałem kobiety (pozaustrojowo). Aby można było tego dokonać, potrzebna jest dojrzała komórka jajowa.

W tym celu, przy pomocy hormonów, u kobiety wywołuje się owulację (jajeczkowanie). Uwolnione w ten sposób komórki są pobierane i łączone z plemnikami. Gotowe zarodki wprowadza się następnie do macicy i czeka na ich zagnieżdżenia. Gdy to się stanie, cała ciąża powinna przebiegać już prawidłowo. Zapłodnienie metodą in vitro składa się więc z kilku etapów, a cały ten proces może trwać nawet kilka tygodni.


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


Data publikacji: 24/07/2015, Data aktualizacji: 14/03/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?