Koronawirus a ciąża - aktualne informacje - Badaniaprenatalne.pl Przeskocz do treści

Koronawirus a ciąża

Koronawirus a ciąża

Koronawirus a ciąża – to zagadnienie ostatnimi czasy spędza sen z powiek wielu kobietom, które przygotowują się do ciąży lub już są w ciąży i oczekują na poród. Czy podczas porodu trzeba nosić maseczkę? Czy możliwe jest zarażenie koronawirusem w ciąży? Niniejszy artykuł ma na celu udzielenie odpowiedzi na te pytania, na podstawie aktualnego stanowiska Ministerstwa Zdrowia.

Koronawirus a ciąża – stanowisko Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus a ciąża – to zagadnienie interesuje obecnie wiele kobiet, jak dotąd jednak na stronie gov.pl (na której publikowane są informacje – oficjalne komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny) nie pojawiły się żadne oficjalne zalecenia dla kobiet w ciąży w związku z koronawirusem [1]. Odpowiedzi na nurtujące pytania można natomiast znaleźć na stronie internetowej Fundacji „Rodzić po Ludzku”, która wystosowała pismo do Ministra Zdrowia z prośbą o stanowisko w sprawie noszenia maseczek podczas porodu oraz organizacji opieki nad kobietami w ciąży w trakcie pandemii. Poniżej przedstawiamy najważniejsze odpowiedzi na pytania dotyczące tematu koronawirusa i ciąży.

Koronawirus a ciąża – noszenie maseczek w czasie porodu

Zgodnie z otrzymaną od Ministerstwa Zdrowia odpowiedzią [2], zdrowa kobieta rodząca może przebywać bez maski ochronnej podczas porodu w pojedynczej (indywidualnej) sali porodowej. Maseczki natomiast powinny nosić kobiety, które pozostają w kwarantannie (do czasu wykluczenia zakażenia) oraz kobiety, które zostały poddane izolacji w związku z potwierdzonym trwającym zakażeniem.

Koronawirus a ciąża – zalecenia dotyczące opieki nad kobietami w ciąży

Jeśli chodzi o zalecenia dotyczące opieki na kobietami w ciąży [3], wszystkie planowane zabiegi ginekologiczne, a także wizyty w przychodniach (poza sytuacjami pilnymi i sytuacjami wymagającymi bezpośredniego kontaktu z lekarzem) powinny zostać odwołane. Możliwe jest natomiast przeprowadzenie porady zdalnej, np. w formie teleporady lub telekonsultacji, w celu wypisania e-recepty, e-skierowania na badania lub ustalenia terminu kolejnej wizyty.

Koronawirus a ciąża i badania prenatalne

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia [3] badania prenatalne powinny być prowadzone, jednak z zachowaniem środków ostrożności oraz z użyciem środków ochrony indywidualnej. Na badania prenatalne należy się zgłaszać pojedynczo, bez obecności osób towarzyszących, termin oraz godzinę badania należy umówić wcześniej drogą telefoniczną lub mailową.

Koronawirus a ciąża – czy zarażona kobieta w ciąży może przekazać wirusa nienarodzonemu dziecku lub podczas porodu?

Zgodnie z informacją opublikowaną w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej [4] brak naukowych dowodów, które potwierdzałyby, że koronawirus może przejść z organizmu zarażonej ciężarnej do organizmu jej dziecka. Wirusa nie stwierdzono ani u noworodków urodzonych przez zarażone kobiety, ani także w próbkach pochodzących od zarażonych matek – płynie owodniowym czy mleku.

Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny zastrzegają jednak, że, pomimo że nie dochodzi do transmisji wirusa SARS-COV-2 od matki do płodu, wirus jest niebezpieczny w ciąży. Wynika to z faktu, że SARS-COV-2 powoduje poważne pogorszenie stanu zdrowia matki, co, może zagrozić zdrowiu jej oraz jej nienarodzonego dziecka. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów w ciąży zalecane więc jest, by niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Koronawirus a ciąża – jak można zapobiec zakażeniu koronawirusem?

Koronawirus to wirus, który roznosi się głównie drogą kropelkową (podczas mówienia, kichania lub kaszlu), by uniknąć zakażenia, należy więc unikać bliskiego kontaktu z każdym, kto ma gorączkę, kicha lub kaszle [5]. W tym celu najlepiej ograniczyć wychodzenie z domu. Aktualne zasady i ograniczenia w przemieszczaniu się w związku z pandemią SARS-CoV-2 publikowane są na bieżąco w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej [6].

Infekcji koronawirusem można zapobiec poprzez prawidłowe i regularne mycie rąk wodą z mydłem (przez minimum 30 sekund) oraz zachowanie minimum 1 – metrowej odległości od osób, które kaszlą i kichają [7]. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca także, by stosować na dłoniach oraz na często dotykanych powierzchniach płynów dezynfekujących na bazie alkoholu. Dezynfekcja jest kluczowa, by wirus nie przedostał się przedmiotów (na których potrafi się utrzymywać od kilku godzin do nawet kilku dni [8]) na dłonie, a następnie do błon śluzowych organizmu (np. poprzez nieumyślne dotykanie rękami oczu, nosa lub ust).

Pamiętaj, jeśli:

 • wracasz z regionu, w którym występuje koronawirus i masz objawy (gorączka, kaszel, bóle mięśni, duszności, zmęczenie),
 • miałeś kontakt z osobą zakażoną i istnieje podejrzenie zakażenia,
 • powiadom telefoniczne o tym stację sanitarno-epidemiologiczną. Pozostań w domu i unikaj kontaktu z innymi osobami i, dopóki nie zostaniesz o to poproszony, nie udawaj się do przychodni POZ ani do szpitala.

Osoby, które odbywają obowiązkową kwarantannę, mogą wyjść z domu jedynie w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 [6]. Wszelkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy wyjaśniać telefonicznie lub za pomocą zdalnej e-konsultacji. W tym celu została uruchomiona także specjalna infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: 800 190 590.


Źródła:

 1. https://www.gov.pl/web/koronawirus
 2. https://www.rodzicpoludzku.pl/images/rzecznictwo/2020_04_28-FRPL-odp_MZ-maseczki.pdf
 3. https://www.facebook.com/fundacjarodzicpoludzku/photos/a.10150316535325370/10163270348440370/?type=1&theater
 4. https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady
 5. https://www.pzh.gov.pl/sposoby-ograniczania-ryzyka-zakazenia-koronawirusem-plakat-do-pobrania/
 6. https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
 7. https://www.pzh.gov.pl/materialy-edukacyjne-na-temat-koronawirusa/
 8. https://www.pzh.gov.pl/informacja-dotyczaca-mozliwosc-przenoszenia-koronawirusa-2019-ncov-przez-zywnosc/

Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Data publikacji: 07/05/2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?