Katar u niemowlaka. Co robić? - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Katar u niemowlaka

Katar u niemowlaka

Układ odpornościowy noworodka czy niemowlaka nie jest jeszcze zbyt dobrze wykształcony. Dlatego też nie trudno o infekcje a tym samym o katar. Wirus może dostać się do organizmu dziecka gdy rodzice są chorzy lub gdy ma ono kontakt z innymi chorymi dorosłymi. Katar u niemowlaka może być spowodowany zbyt długim przebywaniem na wilgotnym i zimnym powietrzu.

Taka sytuacja może mieć miejsce szczególnie zimą lub kiedy chodzi się z dzieckiem „od sklepu do sklepu”. Wówczas szybkie zmiany temperatury mogą spowodować katar u noworodka. Czasem nie da się uniknąć tej przypadłości. Czy pomimo tego, że „chuchasz” na swojego maluszka, nikt chory nie miał kontaktu z nim a na spacerach bardzo uważałaś na zdrowie podopiecznego twój maluch ma katar? Potrzebuje zatem pomocy…!

Katar u niemowląt jest niezwykle uciążliwy. Maluch oddycha bowiem przede wszystkim przez nos. Dlatego też nie chce wówczas jeść i staje się bardzo marudny. Dziecko ma trudności z oddychaniem zatem może być blade oraz mieć podkrążone oczy z niedotlenienia.

Nie lekceważ kataru u niemowlaka! Maluch nie potrafi wydmuchać noska zatem wydzielina spływa mu do gardła utrudniając jedzenie. Nie może on spać, bo jak można spać z zapchanym noskiem? Jakby tego było mało katar u niemowlaka może przerodzić się w poważną infekcję.

Nie zapomnij udrożnić dziecku noska przed każdym karmieniem. Jeśli katarowi towarzyszy gorączka powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza. Zrób to też jeśli twoja pociecha nie skończyła jeszcze trzech miesięcy lub gdy wydzielina z nosa ma żółtawy czy zielonkawy kolor.

Katar u niemowlaka – jak mu pomóc?

Możesz pomóc swojemu dziecku ułatwiając mu oddychanie i minimalizując niewygodę jaką niesie ze sobą katar u noworodka w następujący sposób:

  • Tuż przed karmieniem zapuść dziecku do każdej dziurki kropelkę soli fizjologicznej (np. Tetrisalu) albo preparatu o podobnym działaniu, następnie połóż maluszka na brzuszku bądź ponoś brzuszkiem do dołu dopóki wydzielina nie wypłynie. Możesz także zwinąć rulonik z chusteczki higienicznej i po wpuszczeniu do noska kropli soli fizjologicznej próbować wydobyć przygotowanym rulonikiem wydzielinę. Taki zabieg musisz powtórzyć kilkakrotnie.
  • W łóżeczku układamy dziecko na jednym boku – pomaga to udrożnić nosek, do snu układaj maluszka na pleckach ale tak aby głowa znajdowała się wyżej ( np. podłóż pod przednie nogi łóżeczka kilka książek)
  • Zamiast soli fizjologicznej można użyć wody morskiej w sprayu do nosa
  • Nosek i skórę pod nim posmaruj maścią majerankową , ułatwi to maluchowi oddychanie i zapobiegnie podrażnieniu naskórka.
  • Lekarze przestrzegają przed używaniem gruszki, która może uszkodzić delikatną śluzówkę
  • Aby wydzielina nie zalegała w oskrzelach kilka razy dziennie oklepuj maluszka. Połóż go sobie wtedy na kolanach, na brzuszku (tak aby główka znajdowała się niżej niż reszta ciała), złóż dłoń w łódkę i oklepuj plecki malucha po obu stronach kręgosłupa
  • Staraj się aby maluszek w dzień leżał jak najwięcej na brzuszku aby wydzielina wypływała z nosa a nie spływała do oskrzeli.
  • Wietrz pokoik maluszka. Na ten czas zabierz dziecko w inne miejsce. Powietrze w pokoiku musi być też dobrze nawilżone( użyj nawilżacza lub rozwieś wokół łóżeczka lub na kaloryferach mokre pieluszki), w pokoiku nie powinno być zbyt ciepło (18-20 stopni Celsjusza)

Uwaga! U najmłodszych niemowląt częstym powikłaniem po infekcji jest zapalenie ucha. Spowodowane jest to tym, iż nie mają one jeszcze wykształconych zatok zatem wydzielina „składowana” jest w uchu. Po infekcji obserwuj czy Twoje dziecko dobrze słyszy, ponieważ częste zapalenia ucha mogą doprowadzić do zaburzeń słyszenia.

Katar u niemowlaka a spacer i kąpiel

Wielu rodziców zastanawia się nad tym czy zakatarzone dziecko można wziąć na spacer czy też wykapać. Jeśli chodzi o spacer to jest on niewskazany jeśli mamy do czynienia z noworodkiem. Niemowlę bez obaw możesz natomiast wziąć na krótka wędrówkę pod warunkiem , że pogoda temu sprzyja a dziecko nie ma kaszlu czy gorączki.

Nie ma także żadnych przeciwwskazań do kąpieli. Zalecana temperatura wody to 37 stopni Celsjusza. Pamiętaj aby w łazience było odpowiednio ciepło a kąpiel nie trwała zbyt długo. Po kąpieli dokładnie osusz malca.

Zobacz też: Temperatura u niemowlaka


Katar u niemowlaka
5 Liczba ocen: 2

Przeczytaj również:

11/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
położnictwo
Kierunek: położnictwo? Przyszłość zawodu położnej

Artykuł sponsorowany Położne, wraz z pielęgniarkami, znajdują się na trzecim miejscu najbardziej pożądanych na rynku zawodów. Według raportów liczba osób podejmujących pracę w położnictwie jest jednak zbyt niska, by zastąpić obecną kadrę, która wkrótce uzyska...

Zamknij