Karmienie niemowlaka. Jak karmić niemowlę? badaniaprenatalne.pl Przeskocz do treści
test nifty pro mob

Karmienie niemowlaka

Karmienie niemowlaka

Aktualizacja 03/09/2015

Aby Twoja pociecha rozwijała się prawidłowo musisz dostarczyć jej bogatego w składniki odżywcze pożywienia. Powszechna jest opinia, że najlepszy dla dziecka jest pokarm naturalny. Karmienie piersią jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia i jest rekomendowane przez lekarzy. Mleko matki jest bowiem źródłem bogatego w składniki odżywcze pożywienia.

Początkowo karmienie może odbywać się nawet 10 lub 12 razy na dobę, a wyczerpana mama martwi się o jakość i ilość pokarmu. Niepotrzebnie!

Karmienie niemowlaka piersią –  dlaczego warto?

Wiele młodych mam zastanawia się czy pokarm, który dostarcza dziecku wystarczy mu przez wszystkie miesiące karmienia. Pierwsze mleko (siara) jest bardzo gęste, z czasem nabiera nieco lżejszej konsystencji. Wtedy też pojawiają się pierwsze wątpliwości, związane nie rzadko z ilością karmień. Nie warto jednak martwić się na zapas.

Mleko mamy jest tak skomponowane, aby zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka. Zawiera nie tylko witaminy, minerały i substancje odżywcze, ale również przeciwciała chroniące malucha przed chorobami. Występujący w składzie wapń i fosfor pozytywnie wpływają na budowę zębów i kości, a naturalne probiotyki budują odporność i regulują pracę jelit.

Karmienie piersią nie tylko sprzyja prawidłowemu rozwojowi malucha, ale przede wszystkim tworzy i umacnia więź rodzącą się między dzieckiem a mamą.

Dieta niemowlaka

Należy pamiętać, że prawidłowa dieta noworodka i niemowlaka zależy przede wszystkim od tego co je jego mama. Powinna ona wówczas szczególnie dbać o to jak komponuje swoje posiłki. Nie oznacza to jednak specjalnej i restrykcyjnej diety. Ważne jest jednak unikanie produktów i potraw, które przenikając do mleka matki mogą zmieniać jego smak lub zapach.

informacjaŚwiatowa Organizacja Zdrowia propaguje jak najdłuższy okres karmienia niemowląt piersią

Czy wiesz w jaki sposób należy to robić? Jak powinna wyglądać twoja dieta podczas karmienia noworodka? Co powinnaś jeść, a czego unikać? Co zrobić kiedy moje piersi są obrzęknięte lub pękają mi brodawki? Co robić kiedy nie mogę karmić naturalnie? Czy jestem w stanie dostarczyć butelką wszystkie witaminy i mikroelementy dziecku?

Te i wiele innych, ważnych dla młodej mamy informacji na temat karmienia swojego niemowlaka dowiesz się czytając artykuły z tego działu.

Przeczytaj koniecznie:


Data publikacji: 11/06/2015, Data aktualizacji: 23/10/2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?