Jak przebadać dziecko po poronieniu? badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Jak przebadać dziecko po poronieniu?

Jak przebadać dziecko po poronieniu

Badania genetyczne obumarłej ciąży są kluczowym elementem diagnostyki poronień. Pozwalają ustalić czy przyczyną utraty ciąży była jakąś wada genetyczna występująca u dziecka oraz określić jakie są szanse na donoszenie kolejnej ciąży. Badanie genetyczne umożliwia określenie płci po poronieniu dziecka.

informacja

Pamiętaj!

Jeżeli płeć dziecka po poronieniu jest nieznana, nie możesz skorzystać z wszystkich należących Ci się praw.

Badanie wad genetycznych po poronieniu

Do około 70% poronień doprowadzają  aberracje chromosomowe, czyli niekorzystne zmiany liczby i struktury chromosomów. Gdy wystąpią one u dziecka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ciąży nie uda się donosić.

O powstaniu mutacji bardzo często decyduje przypadek. Czasem jednak dziecko dziedziczy ją po matce lub ojcu – dzieje się tak, gdy w zapłodnieniu wezmą udział komórki rozrodcze z nieprawidłowym DNA. Jest to powód, dla którego badaniu kariotypu powinni się poddać również rodzice dziecka. 

 

Badanie płodu po poronieniu. Jakie próbki się bada?

Próbkę do badania genetycznego stanowi najczęściej niewielki fragment kosmówki (jednej z błon płodowych). Materiał poronny może zostać zachowany w bloczku parafinowym, roztworze fizjologicznym lub formalinie. Tak zabezpieczoną próbkę da się zbadać nawet kilka miesięcy po poronieniu.

Przygotować ją może lekarz w szpitalu, albo sami rodzice – za pomocą specjalnych zestawów dostępnych w niektórych laboratoriach genetycznych.

Czytaj też: Jak prawidłowo zabezpieczyć próbki od dziecka do badania po poronieniu?

Ustalenie przyczyny poronienia to ulga dla rodziców

Wynik badania genetycznego może przynieść ulgę rodzicom po poronieniu. Wiedząc, że dziecko było obciążone wadą genetyczną jest im łatwiej pogodzić się z jego stratą. Taka diagnoza stanie się dla nich informacją, że to nie ich zaniedbanie, lecz błąd natury spowodował poronienie oraz, że nie mogli nic zrobić, aby uratować życie swojemu dziecku. 

Akt urodzenia dziecka jest bardzo ważnym dokumentem z prawnego punktu widzenia. Posiadając go rodzice mogą skorzystać z różnych form wsparcia należących osobom po poronieniach, w tym m. in. z prawa do pochówku i zasiłku pogrzebowego lub skróconego do 56 dni urlopu macierzyńskiego.

REKLAMA


Artykuł powstał we współpracy z portalem poronilam.pl

logo


Przeczytaj również:

14/12/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

REKLAMA

Partnerzy

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
Poród dziecka
Poród – jak wygląda i ile trwa?

Naturalny poród dziecka dzieli się na 4 następujące po sobie fazy: rozwieranie szyjki macicy, wydalanie, łożyskową i 2 godziny z dzieckiem. Czas trwania całego porodu to sprawa indywidualna, jednak zwykle wynosi on kilkanaście godzin. Najczęściej...

Zamknij