Badania prenatalne dzielą się na inwazyjne i nieinwazyjne. Pierwsza grupa poprzez swoją procedurę ingeruje w środowisko płodu, co może prowadzić do komplikacji. Właśnie z tego powodu wiele ciężarnych obawia się takich testów. Czy zawsze trzeba je wykonywać? Na czym dokładnie polegają badania inwazyjne płodu? Sprawdź poniżej!
Spis treści:
Badania inwazyjne to testy prenatalne, w których ingeruje się w środowisko płodu. Dzięki nim niemal ze 100% pewnością można wykryć u dziecka wrodzone wady genetyczne, takie jak zespół Downa czy zespół Edwardsa.
Z uwagi na ryzyko pojawienia się powikłań badań prenatalnych płodu nie wykonuje się w każdym przypadku. Są one zalecane szczególnie u kobiet, które otrzymały nieprawidłowe wyniki testów przesiewowych. Dzięki badaniom inwazyjnym płodu możliwe będzie potwierdzenie wyniku. Czasami ich przeprowadzenie zaleca się także w przypadku kobiet mających więcej niż 35 lat.
Zobacz również: Badania genetyczne płodu w czasie ciąży pozwalają wykryć zespół Downa i wiele innych chorób genetycznych
Istnieje kilka rodzajów badań inwazyjnych płodu. Najpopularniejszym z nich jest amniopunkcja, ponieważ wiąże się ona z najmniejszym możliwym ryzykiem powikłań. W jej trakcie położenie dziecka sprawdzane jest za pomocą USG, a następnie nakłuwa się pęcherz płodowy w celu pobrania próbki płynu owodniowego. Na jego podstawie możliwe jest zbadanie chromosomów dziecka. Amniopunkcję wykonuje się do 20 tygodnia ciąży.
Innym badaniem inwazyjnym płodu jest biopsja kosmówki. Polega ona na nakłuciu powłok brzusznych pacjentki za pomocą igły biopsyjnej i pobrania fragmentu kosmówki. Badanie to wykonać możemy między 11 a 14 tygodniem ciąży.
Kordocenteza również jest badaniem inwazyjnym płodu. Polega ona na nakłuciu brzucha pacjentki cienką igłą aż do pępowiny oraz pobraniu próbki krwi pępowinowej. Następnie jest ona przekazywana do analizy. Aktualnie badania tego nie wykonuje się zbyt często, ponieważ jest ono obarczone zbyt dużym ryzykiem powikłań.
Zobacz również: Badania prenatalne inwazyjne w ciąży – na czym polegają?
Ciężarne często obawiają się badań inwazyjnych płodu z uwagi na możliwe powikłania. Szukają więc alternatywy. Czasami niestety badania nie da się uniknąć. Możemy jednak wcześniej wykonać test typu NIPT. Są to nieinwazyjne badania, których czułość porównuje się do czułości amniopunkcji. Do ich wykonania wystarczy próbka krwi kobiety.
Data publikacji: 08/09/2023, Data aktualizacji: 04/10/2023
Dodaj komentarz