Nietolerancja glutenu – badania genetyczne oferują wiarygodne rezultaty

nietolerancja glutenu objawy skórne

Nietolerancja glutenu badania – czym jest w ogóle nietolerancja? Czy wiesz, że nieleczona celiakia (potocznie zwana nietolerancją glutenu) wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, które wpływają negatywnie właściwie na wszystkie układy w organizmie człowieka? Takich symptomów może być nawet ponad 50!

Hormony a nietolerancja glutenu

Warto pamiętać, że celiakia często zaburza prawidłową pracę hormonów, a narażone są szczególnie kobiety, u których nietolerancja glutenu może powodować wzmożony zespół napięcia przedmiesiączkowego, zespół policystycznych jajników oraz przewlekłe problemy z poczęciem potomstwa. Co więcej, schorzenie to ma znaczny wpływ również na nasze stawy i mięśnie – często wywołuje ich bóle, szczególnie odczuwalne w takich miejscach jak kolana, biodra oraz palce.

Nietolerancja glutenu objawy skórne

Nieleczona celiakia atakuje kosmki jelitowe odpowiedzialne za przyswajanie mikroelementów i witamin z pożywienia, a w organizmie z czasem uwidaczniają się różne niedobory powstałe w wyniku nietolerancji glutenu. Nietolerancja glutenu objawy skórne, jakie występują na skutek braku prawidłowego odżywienia organizmu, uwzględniają m.in. łuszczycę, rogowacenie mieszków czy łamliwe paznokcie i nadmierne wypadanie włosów.

Warto także pamiętać, że choroby autoimmunologiczne bardzo często współwystępują z nietolerancją glutenu – badania na celiakię polecane są więc osobom, które cierpią na takie schorzenia jak niedoczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane, zapalenie stawów toczeń czy wrzodziejące zapalenie jelit.

Nietolerancja glutenu – badania DNA

Koniecznie pamiętajmy, że negatywna reakcja naszego organizmu na gluten nie musi być spowodowana celiakią – może być to również zwykłe uczulenie lub nadwrażliwość na to białko. Ustalenie, z jakim rodzajem nietolerancji mamy do czynienia, będzie miało oczywiście wpływ na przebieg leczenia. Pomocnym badaniem mogą okazać się testy DNA, które pozwalają na określenie czy u danej osoby występują geny odpowiedzialne za celiakię.

Oceń

Data publikacji: 17/10/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *