Wirus RSV u dziecka – czym jest? Jak przebiega? Jak go leczyć?

RSV u dzieci

Lekarze apelują, że to nie COVID-19 a fala zachorowań na wirus RSV u dzieci powinna stanowić duży powód do niepokoju [1]. Czym jest wirus RSV? Jak się objawia u niemowląt? Na czym polega leczenie infekcji? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści:

  1. Wirus RSV u dzieci – co to takiego?
  2. Wirus RSV u niemowląt – zakażenie jest bardzo niebezpieczne!
  3. RSV – objawy u dzieci
  4. Wirus RSV u dzieci – leczenie

Wirus RSV u dzieci – co to takiego?

RSV u dzieci (z języka angielskiego Respiratory Syncytial Virus) to choroba wirusowa dotycząca układu oddechowego. Wirus RSV u niemowląt stanowi najczęstszą przyczynę zapalenia płuc, natomiast u dzieci starszych przyczynia się do zapalenia oskrzelików [2]. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a także poprzez dotknięcie powierzchni lub przedmiotów skażonych wirusem. Chorobotwórczy wirus nabłonka oddechowego należący do rodziny paramyksowirusów może przeżyć na ubraniach, klamkach i blatach, przez co choroba RSV rozprzestrzenia się bardzo szybko, zwłaszcza w przedszkolach i szkołach [3].

Zobacz również: Dziecko często choruje – co robić?

Wirus RSV u niemowląt – zakażenie jest bardzo niebezpieczne!

Wirus RSV u niemowląt (w tym w szczególności u wcześniaków) może zagrażać życiu. Choroba prowadzi bowiem do rozwoju ciężkiej choroby oddechowej i zapalenia płuc [2]. Aby zmniejszyć ryzyko zarażeniem RSV u dzieci, Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca, by wszystkie niemowlęta były:

• chronione przed kontaktem z dymem papierosowym,
• chronione przed kontaktem z chorymi dziećmi,
• karmione naturalnie piersią.

Dodatkowo wskazana jest wzmożona dbałość o higienę – dotyczy to wszystkich członków rodziny, którzy mają kontakt z maluchem i mogliby przenieść na niego wirusa [2] [4].

Zobacz również: Dziecko bez mleka?

RSV – objawy u dzieci

Jak manifestuje się wirus RSV? Objawy u dzieci to [2] [4]:

• bezdech,
• brak apetytu,
• drażliwość,
• zmniejszona aktywność.

Późna faza RSV u niemowląt i małych dzieci ma cięższy przebieg – jeśli choroba rozprzestrzeni się w płucach, powoduje kaszel, problemy z oddychaniem i świszczący oddech, a nawet przechodzi w ciężką chorobę układu oddechowego, wymagającą niezwłocznej hospitalizacji [1] [2].

Wirus RSV u dzieci – leczenie

Jak pokonać wirusa RSV u dzieci? Leczenie zależy od wieku malucha, objawów oraz ogólnego stanu zdrowia, ma ono na celu przede wszystkim załagodzenie objawów choroby. Lekarz może zalecić [2]:

• karmienie pokarmem płynnym, za pomocą cienkiej rurki wprowadzonej przez nos do żołądka,
• leki przeciwwirusowe,
• leki rozszerzające oskrzela,
• mechaniczną wentylację płuc z pomocą respiratora,
• odsysanie śluzu z płuc,
• tlenoterapię,
• zwiększenie podaży płynów.

Jak dotąd nie opracowano szczepionki na wirusa RSV u dzieci. Istnieje jednak lek, który może uchronić maluchy z wysokim ryzykiem RSV (np. wcześniaki) przed ciężkim przebiegiem zakażenia. Rodzice, którzy obawiają się, że ich dziecko zachoruje na RSV, mogą poprosić lekarza o przepisanie comiesięcznych iniekcji paliwizumabem [4].

 


Źródła:
1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/wywiady/282700,wirus-rsv-atakuje-najmlodszych
2.
https://www.cedars-sinai.org/health-library/diseases-and-conditions—pediatrics/r/respiratory-syncytial-virus-rsv-in-children.html
3. https://kidshealth.org/en/parents/rsv.html
4. https://www.cdc.gov/rsv/high-risk/infants-young-children.html

Oceń

Data publikacji: 11/01/2022, Data aktualizacji: 27/01/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *