Genetyka a alergie. Testy genetyczne, a predyspozycje do alergii u dzieci

Genetyka a alergie. Testy genetyczne, a predyspozycje do alergii u dzieci

testy genetyczne a predyspozycje do alergii u dzieci

Wyniki międzynarodowych badań wskazują, że wzrasta liczba diagnozowanych alergii, a wskaźniki te są szczególnie wysokie wśród dzieci i młodzieży. Naukowcy wciąż pracują nad tym, aby wykrywać je przez testy genetyczne, a predyspozycje do alergii u dzieci z pewnością są dziedziczne.

Testy genetyczne, a predyspozycje do alergii u dzieci

Występowanie alergii u dzieci ma silne podłoże genetyczne. Według badaczy dziedziczność chorób alergicznych wynosi 60%. Niestety mechanizm ich dziedziczenia nie jest jeszcze dokładnie znany, chociaż odkryto już np. zmiany sekwencji DNA, które mogą być z tym związane. Zakłada się jednak, że do rozwoju alergii dochodzi w wyniku jednoczesnego oddziaływania czynników genetycznych oraz środowiskowych. Do tych drugich zalicza się m.in. dietę, stopień czystości środowiska w miejscu zamieszkania.

Zobacz również: Alergia na mleko u dziecka – objawy, jak ją sprawdzić?

Dlaczego trzeba leczyć alergię u dziecka?

Nieleczona alergia sprawia, że cały organizm choruje. Dziecko ma obniżoną odporność, więc częściej łapie infekcje i trwają one dłużej. To z kolei może być przyczyną rozwinięcia się astmy. Maluch z alergią może też cierpieć z powodu wysypki oraz swędzących, zaczerwienionych oczu, kataru. Dzięki dobrze dobranym lekom większość z tych oznak znika, ale ulega silnemu złagodzeniu.

Jak wykryć alergię u dziecka?

Badania na alergię dzieli się na:

  • testy skórne,
  • badania na alergię z krwi.

Badania na alergię z krwi

To najczęściej wykorzystywane badania do diagnozowania chorób alergicznych. W celu wykonania testów alergicznych tego typu od dziecka pobiera się próbkę krwi. Nie trzeba odstawiać leków przeciwalergicznych. Testy alergiczne z krwi są bezpieczne, ponieważ nie polegają na prowokacji, czyli do organizmu dziecka nie wprowadza się alergenu w celu sprawdzenia jego reakcji. Większość laboratoriów oferuje tzw. panele alergiczne, w których bada się przeważnie ok. 30 alergenów w 1 badaniu. Szczególnym rodzajem testów alergicznych z krwi są testy molekularne, które pozwalają sprawdzić jednocześnie ok. 300 alergenów, w tym tzw. alergie krzyżowe. Jednak jest to nowość i niewiele laboratoriów je wykonuje.

Testy skórne

Reakcję organizmu na konkretny alergen sprawdza się poprzez naniesienie na skórę nieznacznej ilości alergenu, a następnie jej nakłucie. Po kilkunastu minutach lekarz sprawdza, czy nastąpiła reakcja alergiczna, np. pojawiło się wyraźne zaczerwienienie, bąble, swędzenie, pieczenie. Skórne testy alergiczne nie zawsze są wiarygodne, ponieważ zdarza się, że objawy alergii pojawiają się dopiero kilka godzin od wizyty u lekarza. Ponadto zachowanie niektórych dzieci zaburza wyniki, ponieważ dotykają i drapią skórę po prowokacji jeszcze zanim specjalista ją skontroluje.

Oceń

Data publikacji: 28/09/2024, Data aktualizacji: 30/09/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *