Otyłość u dzieci - możliwe przyczyny i sposoby na zapobieganie

Przyczyny i zapobieganie otyłości u dzieci

przyczyny i zapobieganie otyłości u dzieci

Niestety otyłość dotyka coraz większej liczby dzieci. Dotyczy on około 10% dzieci i nastolatków na całym świecie. Niestety otyłość to nie tylko nadprogramowe kilogramy. Jest to choroba, która może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny i zapobieganie otyłości u dzieci. Być może dzięki temu unikniesz jej u swoich maluchów!

Spis treści:

  1. Otyłość u dzieci – przyczyny
  2. Otyłość u dzieci – zapobieganie

Otyłość u dzieci – przyczyny

Najczęstsze przyczyny otyłości u dzieci to:

  • Nieodpowiednie nawyki żywieniowe – niestety dieta wielu dzieci pełna jest pustych kalorii, tłuszczów i cukrów. Brakuje w niej składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. W konsekwencji dzieci spożywają zbyt dużo wysokokalorycznych produktów i zaczynają nadmiernie przybierać na wadze.
  • Niewystarczająca ilość aktywności fizycznej – dzieci aktualnie ruszają się zbyt mało. Nie mają one zbyt dużej motywacji do uprawiania sportu, ponieważ dużo czasu spędzają przed ekranami urządzeń elektronicznych. W konsekwencji nie spalają odpowiedniej ilości tłuszczu i zaczyna się on odkładać. Prowadzić może to do nadwagi, a później do otyłości.
  • Czynniki genetyczne – otyłość może być uwarunkowana genetycznie. Dzieci, których rodzice cierpią na otyłość, są więc bardziej narażone na nadmierne przybieranie na wadze.

Zobacz również: Chcesz mieć wiedzę o skuteczności działania antybiotyków u dziecka?

Otyłość u dzieci – zapobieganie

Otyłość u dzieci to problem, z którym nie tak łatwo sobie poradzić. Warto więc odpowiednio wcześnie wdrożyć działania profilaktyczne, które jej zapobiegną. W tym celu możesz:

  • Ucz dzieci zdrowych nawyków żywieniowych – w tym celu pokazuj im, jak można jeść zdrowo. Wyjaśniaj także, dlaczego zdrowe odżywianie jest takie istotne. Pamiętaj również, że dzieci chętnie nas kopiują. Sam więc musisz jeść zdrowo, aby dla Twojego dziecka nie stanowiło to większego problemu.
  • Dbaj o aktywność fizyczną dziecka – musisz zachęcać Twoje dziecko do sportu, aby regularnie się ruszało i spalało zbędne tłuszcze. W tym celu możesz zapisać dziecko na ciekawe zajęcia sportowe czy organizować różne ruchowe zabawy.
  • Zawsze miej przygotowane zdrowe przekąski – sprawdzą się tutaj warzywa, owoce, orzechy czy jogurt naturalny. Zaspokoją one nagły głód Twojego dziecka. W takich sytuacjach nie podawaj nigdy dziecku słodyczy czy słonych przekąsek.
Oceń

Data publikacji: 03/03/2024, Data aktualizacji: 08/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *