Potówki u dziecka powodują dyskomfort i wyglądają nieestetycznie. Czasami wymagają też leczenia farmakologicznego. Potówki u rocznego dziecka powinny pojawiać się rzadziej niż np. u noworodków i młodszych niemowląt. Dlaczego wciąż wracają?
Spis treści
Czasami rodzice mają problem z określeniem, czy wysypka u dziecka to potówki. Potówki dzielą się na dwa rodzaje:
Potówki u rocznego dziecka można jednak pomylić z np. z wypryskiem atopowym, który uciążliwy dla maluszka. bo wiąże się z silnym swędzeniem. Dlatego, jeżeli maluch jest rozdrażniony i ciągle próbuje rozdrapywać krostki – należy skonsultować się z pediatrą.
Potówki u dziecka są najczęściej skutkiem zbyt intensywnego pocenia się dziecka. Zazwyczaj pojawiają się, gdy dziecku przez dłuższy czas jest za gorąco. Należy pamiętać, że roczne dziecko dość dużo się rusza. W związku z tym jego ciało naturalnie się rozgrzewa. Nie powinno się go ubierać tak ciepło jak np. noworodka. U rocznego dziecka gruczoły potowe wciąż są niedostatecznie rozwinięte i nadal może dochodzić do ich zablokowania. Istnieją pewne czynniki, które sprzyjają powstawaniu potówek. Należą do nich:
W większości przypadku wystarczy stosować delikatne kremy bez recepty, zawierające lanolinę, alantoinę lub dekspantenol, np. Alantan, Linomag. Dziecko można wykąpać w wodzie z dodatkiem krochmalu (2 łyżki mąki ziemniaczanej wymieszać z zimną wodą, a potem wlać do 3 litrów ciepłej wody). Potem malucha trzeba dokładnie osuszyć. Potówki często pojawiają się tuż nad pampersem – pieluszki trzeba często wymieniać. Należy dbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach i odpowiednio ubierać maluszka. Nie można ponownie przegrzać dziecka. Powinno się też pilnować brzdąca, aby nie rozdrapywał krostek. Może to doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego. Jeżeli w krostkach pojawi się ropa, wtedy trzeba iść z dzieckiem do lekarza, który przepisze np. maść z antybiotykiem.
Data publikacji: 25/11/2024
Dodaj komentarz