Dzieci ćwiczą umiejętność uśmiechania się już w brzuchu mamy, około 26 tygodnia ciąży [1]. Nie jest to jednak uśmiech świadomy. Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać naprawdę? Podpowiadamy.
Spis treści:
1. Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać?
2. Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać świadomie?
3. Kiedy dziecko zaczyna się śmiać?
Podczas badania USG wykonywanego około 26-27. tygodnia ciąży para może zobaczyć na twarzy dziecka różne grymasy, w tym także uśmiech. Szczególnie wyraźny obraz, widoczny w różnych płaszczyznach oraz pod różnym kątem udaje się uzyskać w badaniu USG 4D [2] [3]. Nagrania wykonane techniką 4D mogą zostać nagrane na płytę DVD na życzenie rodziców. To cudowna pamiątka, w szczególności dla par, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy.
Uśmiech w życiu płodowym jest zupełnie nieświadomy, jest to tzw. uśmiech fizjologiczny, mimowolny, następujące wskutek przypadkowego skurczu mięśni twarzy. Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać? Wielu rodziców myśli, że moment ten następuje po narodzinach, jednak to nieprawda. U noworodka do kilku tygodni życia nadal występuje nieświadomy uśmiech fizjologiczny [4]. Grymas twarzy może się pojawiać u zdrowego bobasa zarówno w dzień, jak i w nocy, nieświadomy odruch zanika mniej więcej w 2. miesiącu życia [5].
Moment, kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać świadomie, następuje zwykle około 6-12. tygodnia życia malucha, a u wcześniaków jeszcze później [5]. Z czasem bobas zaczyna reagować uśmiechem na różne sytuacje z najbliższego otoczenia, np. na pojawienie się rodziców czy też jak się naje – jest to tzw. uśmiech społeczny.
Jak odróżnić uśmiech nieświadomy od uśmiechu świadomego? Uśmiech fizjologiczny pojawia się tylko na chwilę i nie ma żadnego adresata, często towarzyszy mu jakaś przypadkowa czynność, np. załatwienie potrzeby fizjologicznej. Natomiast uśmiech świadomy można obserwować na twarzy bobasa w konkretnych sytuacjach, trwa on dłużej i towarzyszy mu spojrzenie w konkretną stronę [5].
Zobacz również: Wynik testu NIPT a zdrowe dziecko – jak interpretować rezultat badania NIPT?
Jeśli chodzi o śmiech, reakcja ta przychodzi dziecku naturalnie w wieku około 4-5 miesięcy [5]. Maluch może się śmiać z różnych rzeczy, np. śmiesznych min robionych przez rodziców lub zachowania domowego zwierzaka. Jeśli jest zadowolony i szczęśliwy, wyraża to poprzez śmiech. Śmiech niemowlaka jest bardzo zaraźliwy i przyczynia się do szybkiego rozweselenia wszystkich domowników.
Jeśli dziecko w wieku 4 miesięcy nie uśmiecha się ani nie reaguje śmiechem na zabawne sytuacje lub pojawienie się w jego zasięgu wzroku bliskich osób, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą. Taki objaw może (ale nie musi) świadczyć o jakichś nieprawidłowościach, np. zaburzeniach widzenia lub problemach związanych z rozwojem psychoruchowym.
Zobacz również: Dlaczego warto mieć dziecko po 40-tce?
Źródła:
1. https://dziecisawazne.pl/7-niezwyklych-rzeczy-ktore-dziecko-robi-w-brzuchu-mamy/
2. https://kobietyimedycyna.pl/usg-4d/
3. https://mamotoja.pl/usmiech-dziecka-na-usg-4d-film,rozwoj-plodu-film,224,r22p1.html
4. https://mamotoja.pl/pierwszy-usmiech-niemowlaka-kiedy-dziecko-zaczyna-sie-usmiechac-swiadomie,wazne-etapy-w-rozwoju-niemowlaka-artykul,21860,r1p1.html
5. https://www.mjakmama24.pl/dziecko/zdrowie/kiedy-dziecko-zaczyna-sie-usmiechac-aa-FFUD-6qDp-svHn.html
Data publikacji: 04/03/2022, Data aktualizacji: 14/03/2022
Dodaj komentarz