Dwumiesięczne dziecko nie chce spać – co może być przyczyną problemów ze snem u niemowlaka?

dwumiesięczne dziecko nie chce spać

Kilkutygodniowe niemowlę musi dużo spać. W trakcie snu m.in. rozwija się jego mózg. Czasami dwumiesięczne dziecko nie chce spać, chociaż rodzice starają się zapewnić mu do tego jak najlepsze warunki. Co może powodować problemy ze snem u niemowlaka?

Dlaczego dwumiesięczne dziecko nie może zasnąć i często się wybudza?

Znalezienie przyczyny problemów ze snem u takiego maluszka może nie być proste. Trzeba jej szukać na zasadzie prób i błędów. Rodzice oczywiście starają się zapewnić maleństwu jak najbardziej komfortowe warunki do snu, ale każde dziecko jest przecież inne. Przykładowo, zaleca się, aby w trakcie drzemki niemowlaka zachować ciszę. Sprawdza się to u większości dzieci, ale niektóre z nich czują się bezpiecznie, gdy słyszą odgłosy dnia codziennego, krzątanie się rodziców po domu. Dlatego śpią niespokojnie, gdy jest za cicho. Należy też sprawdzić, czy niemowlę nadal chce być ciasno otulone np. otulaczem, rożkiem. Często lubią to noworodki, a dwumiesięczne niemowlęta już potrzebują większej swobody ruchów.

Dwumiesięczne dziecko nie chce spać – czy to objaw choroby?

Dwumiesięczne dziecko rzeczywiście może mieć problemy ze snem z powodu np. infekcji. Gdy ma zatkany nosek trudniej mu oddychać. Ponadto częściej będzie się budziło na karmienie, ponieważ mleko łagodzi ból podrażnienia gardła. Kilkutygodniowe dziecko może zmagać się nie tyle z chorobami, ile z dolegliwościami zdrowotnymi, np. zaparciami, kolką, refluksem, odparzeniem pupy, wysypką na tle alergicznym.

Dwumiesięczne dziecko nie chce spać – winowajcą jest skok rozwojowy

W ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecko bardzo intensywnie rozwija się fizycznie i psychicznie. Proces ten co jakiś czas gwałtownie przyspiesza w tzw. skoku rozwojowym. Jeden z nich przypada właśnie na 2 miesiąc życia. W tym czasie maleństwo może:

  • ciągle domagać się bliskości rodziców;
  • mniej spać lub przeciwnie, spać więcej;
  • być płaczliwe, rozdrażnione, marudne;

Skok rozwojowy w 2 miesiącu życia sprawia, że niemowlę lepiej słyszy, wyraźniej odczuwa smaki i zapachy. Przyzwyczajenie się do nowych bodźców wymaga czasu. Maluszek może czuć się nimi przytłoczony, niektóre z nich wywołują strach. Dlatego w tym okresie może być tak, że dziecko będzie spało spokojnie tylko w objęciach rodziców, ponieważ wtedy będzie czuło się bezpieczne. Maluszek może też wybudzać się ze snu w reakcji na bodźce, których do tej pory nie zauważał, np. zapach dymu tytoniowego, blask promieni słońca. Nawet dziecko, które na co dzień dobrze śpi, może mieć trudności z zaśnięciem np. po uroczystości rodzinnej, ponieważ będzie zmęczone ilością bodźców, które do niego dotarły.

Ile powinno spać dwumiesięczne dziecko?

Dwumiesięczne dziecko powinno spać około 15-17 godzin na dobę. Z tym że może już wtedy przesypiać większość nocy (8,5-10 godzin), a w dzień spać mniej. Rodzice często o tym nie wiedzą. Martwią się, że dziecko w dzień szybko się wybudza z drzemek, a ono po prostu nie potrzebuje już tyle snu.

Oceń

Data publikacji: 19/11/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *