ADHD u dziecka (inaczej zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) to bardzo dobrze poznane zaburzenie neurorozwojowe [1]. Jakie są objawy ADHD? Na czym polega leczenie? Czy da się przewidzieć, że urodzi się nadpobudliwe dziecko? Odpowiadamy na te pytania.
Spis treści:
Jak rozpoznać ADHD? Objawy u dzieci dotyczą trzech obszarów – nadruchliwości, impulsywności oraz zaburzeń koncentracji uwagi [2]. Nadpobudliwe dziecko jest nadmiernie hałaśliwe i nie potrafi usiedzieć w miejscu. Inne charakterystyczne oznaki ADHD u dziecka to częste rozpraszanie się oraz impulsywność i łatwe wpadanie w gniew.
Przeczytaj też: Mutacja genu FMR1 a autyzm u dziecka
Leczenie ADHD u dziecka to skomplikowany proces. Podstawą jest terapia niefarmakologiczna – psychoedukacja, psychoterapia oraz tzw. biofeedback. Dopiero gdy terapia niefarmakologiczna nie przynosi efektów, należy wdrożyć leczenie farmakologiczne [2]. W Polsce do leczenia ADHD stosowane są najczęściej dwie substancje: lek psychostymulujący – metylofenidat oraz selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego noradrenaliny – atomoksetyna [3]. Mają one na celu załagodzenie objawów ADHD u dziecka na tyle, by umożliwić mu normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Badania dowiodły, że ADHD u dziecka jest w większości przypadków uwarunkowane genetycznie [4]. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest przekazywany poligenowo, czyli wielogenowo. Dziecko może odziedziczyć zmiany w genach, które prowadzą do nieprawidłowości strukturalnych i czynnościowych mózgu lub też zaburzają przekaźnictwo dopaminergiczne i noradrenergiczne i w rezultacie – wywołują zaburzenia zachowania [5].
Inne przyczyny ADHD u dziecka są związane z czynnikami środowiskowymi, takimi jak [6] [7]:
· nadmierny stres w czasie ciąży;
· palenie papierosów przez matkę w ciąży;
· sposób odżywiania się kobiety w okresie ciąży;
· spożywanie przez matkę w ciąży alkoholu;
· występowanie depresji u ciężarnej.
Nieleczone ADHD skutkuje istotnym upośledzeniem funkcjonowania psychospołecznego, ponieważ zespół ten może się utrzymywać przez całe życie [6]. Czy da się przewidzieć, że urodzi się nadpobudliwe dziecko i zapobiec rozwojowi tej choroby? Niestety standardowe badania prenatalne nie są w stanie wykryć genetycznych przyczyn ADHD, ale już dodatkowe badania genetyczne, wykonane po urodzeniu dziecka – tak. Obecnie wiadomo, że nawet 105 genów może być związanych z tym zaburzeniem [9] – ich dokładne poznanie oraz udoskonalenie metod diagnostycznych niesie ogromną nadzieję dla chorych i ich rodzin.
Źródła:
uwagi z nadruchliwością. Terapia 2004; 12: 49–53.
Data publikacji: 26/11/2021, Data aktualizacji: 02/12/2021
Dodaj komentarz