Problemy z koncentracją mogą bardzo utrudnić życie. Szczególnie trudne są one dla najmłodszych, których układ nerwowy wciąż się rozwija. Warto więc nieco popracować z dzieckiem nad skupieniem uwagi. W jaki sposób? Sprawdź 8 najlepszych sposobów na poprawę koncentracji u dziecka w domu!
Spis treści:
- Jak objawiają się problemy z koncentracją uwagi?
- Najlepsze sposoby na poprawę koncentracji u dziecka w domu
Jak objawiają się problemy z koncentracją uwagi?
Problemy z koncentracją uwagi to nie tylko rozkojarzenie. Mogą one objawiać się także poprzez:
- Wolne tempo pracy
- Częste odrywanie się od obowiązków
- Szybkie i niedokładne wykonywanie zadań
- Odbieganie od tematu
- Szybkie zniechęcanie się
W większości przypadków problemy z koncentracją uwagi pojawiają się na skutek przebodźcowania. Ich przyczyny mogą być jednak poważniejsze. Problemy z koncentracją uwagi mogą być również spowodowane przez ADHD czy niepełnosprawność intelektualną.
Zobacz również: Poradnik radzenia sobie ze stresem dla dzieci
Najlepsze sposoby na poprawę koncentracji u dziecka w domu
Nad koncentracją naszego dziecka popracować możemy w domowym zaciszu. Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Wystarczy, że będziemy:
- Stopniujcie trudność – nie wprowadzajcie do nauki nowych rzeczy, jeśli dziecko nie opanowało jeszcze poprzednio wprowadzonych. Poziom trudności zwiększajcie stopniowo.
- Ćwiczcie regularność – efekty osiągnięcie tylko, jeśli będziecie ćwiczyć regularnie. Lepiej ćwiczyć częściej i krócej niż dłużej i rzadziej.
- Pamiętajcie o aktywności – dzieci mają potrzebę się ruszać. Zmuszając je do siedzenia przy biurku, nic dobrego nie osiągniemy. Lepiej zrobić kilka ćwiczeń ruchowych i dopiero wrócić do Waszych zadań.
- Technologię ograniczcie do minimum – wszystkie telefony, tablety czy laptopy nie służą mózgowi Waszego dziecka. Nie powinno ono więc zbyt często z nich korzystać.
- Unikajcie rozpraszaczy – do pracy najlepiej siadać przy biurku pozbawionym zbędnych przedmiotów. Dziecku łatwiej będzie się wtedy skoncentrować.
- Grajcie w gry pamięciowe – dzięki temu możecie nie tylko ćwiczyć koncentrację dziecka, ale także miło spędzić wspólny czas. Świetnie sprawdzą się tutaj memory.
- Układajcie puzzle i inne układanki – świetnie rozwijają one dziecięce mózgi. Pamiętajcie jednak o dostosowaniu stopnia trudności do wieku dziecka. Inaczej maluch może się szybko zniechęcić lub znudzić.
- Dużo czytajcie – najlepiej robić to w sposób aktywny np. poprzez śledzenie palcem czytanego tekstu.
Data publikacji: 03/08/2023, Data aktualizacji: 05/09/2023
Dodaj komentarz