Dlaczego warto ustalić ojcostwo? Zdaniem eksperta - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Dlaczego warto ustalić ojcostwo?

Dlaczego warto ustalić ojcostwo

Olga Przybyłek, psychoterapeuta, Gabinet Psychoterapii Przystań w Katowicach

Powyższe zagadnienie możemy rozpatrywać w trzech aspektach: z punktu widzenia dziecka, z punktu widzenia matki oraz z perspektywy mężczyzny.

Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne są pozytywne relacje uczuciowe z rodzicami

Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne są pozytywne relacje uczuciowe z obojgiem rodziców. Jeżeli do związku wkrada się wątpliwość dotycząca tego, kto jest ojcem dziecka, relacje między małżonkami lub partnerami zostają zaburzone. Wszelkie podejrzenia, niepewność w tej podstawowej kwestii kładą się cieniem zarówno na związek, jak również powodują głębokie implikacje w życiu małego dziecka, a potem dorosłego człowieka.

I tak, jak drzewo do wzrostu i rozwoju potrzebuje silnych korzeni, tak dziecko potrzebuje absolutnej pewności, kto jest jego biologicznym ojcem i matką.

Proces kształtowania się tożsamości (kim ja jestem) rozpoczyna się już w okresie niemowlęcym. Ważne są tutaj tzw. więzy krwi, które w późniejszym okresie życia dziecka umożliwiają proces identyfikacji z matką i ojcem. Jeżeli dziecko nie wie, kto jest jego biologicznym ojcem proces identyfikacji nie zachodzi prawidłowo. Sytuacja taka powoduje chaos w wewnętrznym świecie przeżyć, uniemożliwia prawidłowe kształtowanie się struktury osobowości.

Częstym skutkiem takich sytuacji jest utrata poczucia bezpieczeństwa związana z wysokim poziomem lęku. Dziecko już jako dorosły człowiek może przejawiać trudności z określeniem siebie, oraz próbą odpowiedzenia sobie na pytanie kim jestem. Sytuacja taka stanowi podłoże do powstawania zaburzeń osobowości włącznie z wystąpieniem psychoz.

Mężczyzna pewny ojcostwa utożsamia się ze swoim dzieckiem

Natomiast dla mężczyzny świadomość, że to ja jestem ojcem dziecka stanowi podstawę w procesie przeobrażania się mężczyzny w ojca. Pomaga rozwijać instynkt ojcowski i ułatwia przygotowanie się do roli ojca. Wspomaga budowanie więzi z dzieckiem już w okresie prenatalnym.

Ponadto pomaga w rozwijaniu troskliwości, opiekuńczości, czyli cech, które są niezbędne w opiece nad nowonarodzonym dzieckiem. Mężczyzna pewny ojcostwa utożsamia się ze swoim dzieckiem. Stanowi to fundament w procesie wychowania zarówno emocjonalnego, jak i społecznego. Ojciec staje się ważnym punktem odniesienia i pomaga w kształtowaniu kręgosłupa moralnego młodego człowieka. Jako ten, który reprezentuje siłę odgrywa ważną rolę w socjalizacji i współuczestniczy w nauce pełnienia ról społecznych.

Natomiast mężczyzna niepewny swojego ojcostwa nie jest w stanie zapewnić stabilności i bezpieczeństwa rodzinie. Ponadto jasna sytuacja osłabia poczucie lęku, niepewności czy sprostam roli ojca. Z kolei żona zyskuje męża  partnera, który odpowiedzialnie angażuje się wychowanie dziecka.

Proces kształtowania się postawy ojcowskiej w dużej mierze zależy również od relacji jaka panuje między przyszłymi rodzicami. Wątpliwości dotyczące biologicznego ojcostwa prowadzą do kryzysu w związku, tworzą przepaść i osłabiają więź między partnerami. Brak zaufania uniemożliwia budowanie głębokiej relacji opartej na wzajemnym szacunku i miłości oraz utrudnia tworzenie świadomych postaw rodzicielskich.

REKLAMA

Pewność kto jest ojcem gwarantuje kobiecie poczucie bezpieczeństwa

Z kolei dla kobiety pewność, kto jest ojcem jej dziecka gwarantuje spokój, poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, co przekłada się na prawidłowy rozwój płodu. Sprawia, że przyszła mama może zająć się planowaniem i przygotowaniem do narodzin dziecka.

Tylko w atmosferze bezpieczeństwa, miłości i wzajemnego poszanowania możemy mówić o harmonijnym rozwoju emocjonalnym i społecznym małego człowieka. To najpiękniejszy prezent, jaki rodzice mogą podarować dziecku, by w przyszłości pewnym krokiem weszło w dorosłość.


Olga Przybyłek, psychoterapeuta. Gabinet Psychoterapii Przystań w Katowicach

Olga Przybyłek, psychoterapeuta. Gabinet Psychoterapii Przystań w Katowicach

Psycholog, psychoterapeuta, absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła kompleksowe szkolenie z zakresu terapii krótkoterminowej w Polskim Instytucie Psychoterapii w Krakowie. Odbyła cykl szkoleniowy z zakresu terapii rodzin w Polskim Instytucie Ericksonowskim w Katowicach. Uczestniczyła w szkoleniach z zakresu pomocy osobom uzależnionym od alkoholu i ich rodzinom. Ukończyła także Kurs z Zakresu Opieki Paliatywnej i Propedeutyki Medycyny Paliatywnej w Katowicach.  Czytaj więcej >


Dlaczego warto ustalić ojcostwo?
5 Liczba ocen: 2

Przeczytaj również:

17/10/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta...

Zamknij