𝗗𝗹𝗮𝗰𝘇𝗲𝗴𝗼 w ciąży bolą piersi? Sposoby na ból piersi w ciąży ❤❤❤

Dlaczego w ciąży bolą piersi?

Dlaczego w ciąży bolą piersi? sposoby na ból piersi w ciąży

Ból piersi to jedna z najczęstszych dolegliwości, na które może cierpieć kobieta w ciąży. W większości przypadków nie utrudnia to codziennego funkcjonowania. Dlaczego w ciąży bolą piersi? Jak sobie poradzić z tym problemem? Podpowiadamy!

Spis treści:
Dlaczego w ciąży bolą piersi? Jakie są przyczyny bólu?
Dlaczego w ciąży bolą piersi? Jak sobie poradzić z tym
Jakie inne dolegliwości pojawiają się w czasie w ciąży?
Które objawy w ciąży powinny wzbudzić niepokój?

Dlaczego w ciąży bolą piersi? Jakie są przyczyny bólu?

Wiele kobiet cierpi w czasie ciąży na nadwrażliwość piersi. Dolegliwość ta zazwyczaj ma charakter napadowy i nie utrudnia znacząco codziennego funkcjonowania. Dlaczego w ciąży bolą piersi? Skąd wynika to obrzmienie? Najczęściej wiąże się ono z zachodzącymi w kobiecym organizmie zmianami i zmianą wahań stężenia hormonów ciążowych – progesteronu i estrogenów. Hormony te wpływają na tkankę gruczołów piersiowych, powodując jej rozrost.

Dlaczego w ciąży bolą piersi? Jak sobie poradzić z tym problemem?

Ból piersi to objaw, który można zaobserwować już w pierwszych tygodniach ciąży. Ponieważ kobiece ciało przygotowuje się do porodu, a także do późniejszej produkcji mleka i karmienia piersią, gruczoły mlekowe powiększają się, napinają i stają bardziej wrażliwe na dotyk. Bardzo ważne jest, by w tym czasie nosić wygodną, niekrępującą ruchów bielizną. Jak jeszcze można sobie poradzić z tym problemem?

Na bolące piersi w ciąży mogą pomóc natryski ciepłą i zimną wodą. Dolegliwość może ustąpić także po zastosowaniu delikatnego masażu lub domowych okładów z liści kapusty. Jeśli domowe sposoby się nie sprawdzają i ból piersi utrudnia codzienne funkcjonowanie, lekarz może przepisać lecznicze maści lub zaproponować odpowiednie leki, które zredukują bolesność piersi.

Jakie inne dolegliwości pojawiają się w czasie ciąży?

Wiemy już, dlaczego w ciąży bolą piersi. Warto poznać także inne dolegliwości, które mogą się pojawić w ciąży w wyniku zmian zachodzących w kobiecym organizmie. Należą do nich:

 • dolegliwości gastryczne – Polskie Towarzystwo Ginekologiczne donosi, aż 50 – 70% ciężarnych do 14 tygodnia ciąży odczuwa uciążliwe nudności oraz wymiotuje [1],
 • częste oddawanie moczu,
 • puchnięcie kończyn,
 • zaparcia – mogą się one utrzymywać przez cały okres ciąży,
 • zgaga – podobnie jak zaparcia, ta dolegliwość może trwać nawet do końca ciąży,
 • żylaki – w czasie ciąży mogą się one pojawiać nie tylko na nogach, ale także i w postaci hemoroidów.

Zobacz więcej: Najczęstsze dolegliwości ciążowe – jak sobie radzić z nimi?

Które objawy w ciąży powinny wzbudzić niepokój?

Powyższe objawy ciąży są jak najbardziej normalne i występują u większości przyszłych mam. Warto jednak nieustannie obserwować swoje ciało, niektóre oznaki mogą bowiem wzbudzić niepokój. Objawy takie jak krwawienia, ból w dole brzucha, gorączka, zbyt wczesne odpływanie wód płodowych czy powiększenie węzłów pachowych w ciąży powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza – ginekologa, ponieważ mogą one świadczyć o problemach zdrowotnych, które mogą zagrozić ciąży.

Dowiedz się więcej: Na co uważać w ciąży – niepokojące objawy 


Źródła:
1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu, 2005.

Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: dolgachov/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Data publikacji: 24/10/2019

2 odpowiedzi na “Dlaczego w ciąży bolą piersi?”

 1. Elżbietka pisze:

  Tak jak wyżej, nie pamiętam bólu piersi, może jedynie tkliwość lekką, ale to miałam całe życie podczas okresów również. Najbardziej dokuczał mi stres czy wszystko będzie ok z dzidziusiem, tym bardziej, że około 10 tc zaczął mnie boleć brzuch i miałam lekkie krwawienia. Na szczęście moja ginekolog pani doktor Wioletta Rozmus-Warcholińska którą dosłownie całuję po rękach i pozdrawiam serdecznie zleciła mi wykonanie kompletu badań łącznie z prenatalnymi i okazało się że miałam torbiel na jajniku która powstała dopiero w okresie ciąży. Na szczęście z dzidziusiem było wszystko ok – jak się przestałam stresować to i bóle brzucha ustały.

 2. Baśka pisze:

  Mnie w ciąży najbardziej doskwierały zaparcia, mimo, że bardzo dbałam o dietę. Nigdy wcześniej nie miałam zaparć a ginekolog powiedział, że to przez hormony i żebym kupiła czopki eva/qu ktore są wlaśnie dla kobiet w ciąży i karmiących. Faktycznie skutecznie i szybko działają i są bezpieczne. W zasadzie wszystkie ciązowe doliegliwości są spowodowane skokiem hormonów. Oprócz zaparć, na samym początku ciąży ciągle wymiotowałam i miałam nadwrażliwość na zapachy. Bólu piersi nie pamiętam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Skip to content