Jesteś na diecie bezglutenowej? A co na to Twoje geny?

dieta bezglutenowa a celiakia

Nie ma chyba dziś osoby, która nie słyszała o diecie bezglutenowej oraz jej korzystnym wpłynie na nasze zdrowie. Czy wiesz jednak, że aż 30% z nas – tak to prawie aż co 3 osoba! – ma geny, które są związane z trwałą nietolerancją glutenu? Organizm osoby posiadającej takie geny może w pewnym momencie „zbuntować się” i przestać tolerować białka zawartego w zbożu (glutenu). Co wtedy?

W dużym skrócie mówiąc, wtedy przestaje być wesoło … organizm powoli ulega wyniszczeniu, ponieważ na skutek reakcji autoimmunologicznej wytwarza przeciwciała, które zwalczają własne tkanki w jelitach – kosmki jelitowe. Kosmki jelitowe są z kolei odpowiedzialne za wchłanianie substancji z pożywienia.

Jeśli są wyniszczone, to nie jesteśmy w stanie prawidłowo przyswajać witamin oraz mikroelementów. To prowadzi do anemii, niedoborów witamin, niskiej wagi ciała, bólów brzucha, biegunek, poronień, niepłodności, łysienia, łuszczycy, padaczki, a nawet nowotworu. Lista skutków nieleczonej dietą trwałej nietolerancji glutenu jest bardzo długa.

Trwała nietolerancja glutenu – co to w ogóle jest?

Pod tym pojęciem rozumiemy celiakię czyli chorobę genetyczną związaną z występowaniem genów DQ2 i DQ8. Celiakię kojarzymy głównie z chorobą wieku dziecięcego. Inny mit mówi, że można z niej wyrosnąć, zatem nikt w dorosłym wieku nie spodziewa się, że jego problemy ze zdrowiem może powodować właśnie ta choroba. Tymczasem celiakia najczęściej diagnozowana jest nie u dzieci, ale u osób w wieku 30-50 lat. Dlaczego? Dlatego, że geny, które są odpowiedzialne za jej wystąpienie mogą „uaktywnić” chorobę na dowolnym etapie życia człowieka.

Po co się badać? Może od razu zastosuję dietę bezglutenową

Dieta bezglutenowa jest ostatnio bardzo modna. Dowodem na to jest ilość przepisów na dania bezglutenowe, które znajdziemy w Internecie, ale też coraz większa dostępność produktów pozbawionych tego białka w sklepach. Dziś bezglutenowy chleb znajdziemy już nie tylko w małych sklepikach ze zdrową żywnością, ale też w dyskontach i dużych sieciach handlowych.

Z jednej strony to dobrze, bo osoby, które mają nietolerancję glutenu mają lepszy dostęp do produktów, które są dla nich bezpieczne. Z drugiej strony jednak popularność diet bezglutenowych wpłynęła na to, że rynek rozwinął się nie do końca w tym kierunku, na którym wszystkim nam zależy. Produkty dostępne w marketach i dyskontach często faktycznie nie zawierają glutenu, ale z kolei zawierają mnóstwo innych substancji i związków, których za zdrowe uznać nie możemy. Są też takie produkty, które śladowe ilości glutenu zawierają. I tu właśnie zaczynają się schody …

O ile takie produkty nie zaszkodzą osobie, która jest na diecie bezglutenowej, ponieważ chce się lepiej odżywiać i taki jest jej styl życia, o tyle mogą być niebezpieczne dla osoby, która ma celiakię. Mowa tu oczywiście o już aktywnej chorobie.

W przypadku osoby z celiakią już tak niewielka ilość glutenu jak główka od szpilki może doprowadzić do groźnych objawów. Dlatego decyzję o przejściu na dietę bezglutenową warto poprzedzić odpowiednimi badaniami. Tym bardziej, że wiele osób, które przechodzą na taką dietę robi to, ponieważ czuje się źle po produktach zawierających gluten.

… no dobrze, ale badania genetyczne są drogie

To jeden z podstawowych argumentów osób, które są na diecie bezglutenowej, ale nie chcą sprawdzić co na to ich geny. Faktycznie badanie genetyczne nie jest najtańsze – kosztuje około 300 zł. Z drugiej strony często tyle wydajemy na dobre buty czy ubrania.

Wynik badania genetycznego jest ważny przez całe życie i to jedno z niewielu badań, których nigdy nie będziesz musiał powtarzać. Stanowi natomiast dla Ciebie ogromną wartość. Przede wszystkim możesz uniknąć naprawdę groźnych powikłań. Celiakia to nie tylko ból brzucha i wzdęcia – to naprawdę najmniejszy problem z tej sytuacji. To szereg groźnych dla zdrowia, a nawet życia powikłań. Niedawno opisywano przypadek osoby, która trafiła do szpitala z podejrzeniem białaczki. Okazało się, że powodem jej tragicznego stanu zdrowia była właśnie celiakia.

Jak sprawdzić co tkwi w naszych genach?

Badania genetyczne są dziś ogólnodostępne i proste w wykonaniu. Zamawiamy specjalny zestaw do pobrania wymazów z policzka, pobieramy próbkę, a następnie taką próbkę odbiera kurier. Taki test jest szybki i pewny.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 11/08/2017, Data aktualizacji: 23/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *