Jak się przygotować do badań w ciąży? badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Czekają cię badania w ciąży? Zobacz jak powinnaś się do nich przygotować

jak się przygotować do badań w ciąży

Cytologia, morfologia krwi, pomiar ciśnienia tętniczego czy poziomu cukru – to tylko niektóre z licznych badań, jakim poddawana jest kobieta w ciąży. Część z nich wymaga od przyszłej mamy wcześniejszego przygotowania. O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do badań w ciąży?

Kilka dni przed cytologią zrezygnuj z seksu

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania seksu. Oczywiście jeśli nie jest to ciąża zagrożona, a kobieta czuje się dobrze i ma ochotę na zbliżenia z parterem (a z tym bywa różnie w czasie ciąży). Istnieje jednak pewna grupa badań w ciąży, przed których wykonaniem zalecane jest zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej. Dobrze jeśli na 2 – 3 dni przed planowaną cytologią, badaniem czystości pochwy oraz posiewem z pochwy i odbytu przyszli rodzice odpuszczą sobie miłosne igraszki.

Zobacz też: Seks w ciąży

jakie badania przed ciążą

Przed badaniem moczu nie kąp się w zimnej wodzie

Jeśli musisz oddać do analizy próbkę moczu to pamiętaj, aby jeden dzień przed badaniem nie kąpać się w zimnej wodzie. Zamiast tego wybierz ciepły prysznic. Z kolei przed pobraniem wymazu na posiew z pochwy i odbytu nie używaj żeli i płynów do higieny intymnej.

Przed badaniem czystości pochwy odstaw antybiotyki

Kobiety w ciąży rzadko poddawane są antybiotykoterapii. Niemniej jednak czasem wymaga tego stan zdrowia przyszłej mamy. Pamiętaj jednak, że antybiotyki zabijają naturalną florę bakteryjną w Twoim organizmie, nie tylko w jelitach, ale również w pochwie, a to może spowodować, że wynik badania czystości pochwy nie będzie miarodajny. Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku stosowania leków dopochwowych.

informacja

Pamiętaj!

Na ok. 2 dni przed badaniem czystości pochwy odstaw antybiotyki.

Jeśli masz mierzyć ciśnienie, zapomnij o intensywnym wysiłku fizycznym

Niewskazany przed badaniami w ciąży jest również zbyt duży wysiłek fizyczny, zwłaszcza jeśli kobieta ma mierzyć ciśnienie, pobrać krew lub oddać mocz. Przed wykonaniem każdego z tych badań lekarz może nawet zalecić krótki, kilkuminutowy odpoczynek.

Przeczytaj również: Ćwiczenia w ciąży

Przed badaniami w ciąży unikaj spożywania pewnych produktów

Morfologia krwi jest badaniem, do którego należy stawić się na czczo. Dotyczy to wszystkich pacjentów, nie tylko kobiet spodziewających się dziecka. Warto wiedzieć, że na czczo będzie ta osoba, która nie jadła nic przez okres 6 – 8 godzin. Identyczne zalecenie stosuje się przy badaniu stężenia glukozy we krwi.

W kalendarzu badań w ciąży znajdziemy też takie badania, przed których przeprowadzeniem zabrania się jedzenia wybranych produktów. Przykładowo, zjedzenie jagód, rabarbaru, buraków lub marchwi spowoduje zabarwienie moczu, wypicie dużej ilości mocnej herbaty czy kawy podwyższy ciśnienie. Z kolei spożycie tłustej i ciężkiej potrawy przed badaniem na obecność toksoplazmozy może zafałszować jego wynik.

Badania genetyczne w ciąży. Do nich przygotowywać się nie musisz!

Czasem sytuacja wymaga przeprowadzenia u przyszłej mamy badań genetycznych, np. testu na ojcostwo w ciąży. Jeśli próbką do takiego badania jest krew, to pamiętaj, że nie musisz się go niego przygotowywać w żaden szczególny sposób. To co zjesz lub wypijesz bezpośrednio przed pobraniem nie będzie miało wpływu na DNA, a tym samym na  końcowy wynik analizy.

Polecamy: Test na ojcostwo w ciąży?

 

Natalia Jeziorska

objawy ciążytest ciążowyhemoroidy w ciążyciąża pozamacicznaUSG w ciążydieta w ciąży

 

Czekają cię badania w ciąży? Zobacz jak powinnaś się do nich przygotować
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

03/11/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
jak przygotować dziecko do operacji
Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

Twoje dziecko będzie miało operację pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym? Przed zabiegiem warto upewnić się, czy malec nie ma nadwrażliwości na któryś z leków. Ułatwi to anestezjologowi dobranie najodpowiedniejszego środka znieczulającego i tym samym...

Zamknij